Menu

Třicet let rytíře z Heroltic: úspěšný mlynář i pekař

Mlynářská tradice rodiny Knichalových započala již kolem roku 1890, kdy původní vodní mlýn v obci Heroltice (odtud také název firmy Herold) odkoupil do svého vlastnictví Konrád Knichal. Během svého působení vybudoval u mlýna pilu, získal vodní právo a elektrifikoval mlýnskou budovu. Po něm převzal mlýn jeho syn Vladimír, který šel ve šlépějích svého otce. Přestože v roce 1928 heroltický mlýn do základů vyhořel, byl znovu postaven a vybaven v tehdejší době nejmodernější strojní technologií firmy Kolben a Daněk. Rodinná tradice však byla přerušena roku 1936, kdy byl v důsledku hospodářské krize a velmi špatné ekonomické situace mlýn prodán. V roce 1992 po téměř šedesátileté odmlce se k tradičnímu rodinnému řemeslu vrátil vnuk Vladimíra Knichala, v úvodu zmíněný pan Miloslav Knichal, který odkoupil nefunkční mlýn zpět do rodinného vlastnictví. Tím se začala psát novodobá historie společnosti Mlýn Herold.

Mlýnská budova byla v průběhu let několikrát rekonstruována, stejně jako se postupně měnily používané technologie. V roce 2014 byla dokončena zatím poslední fáze kompletní modernizace technologií i budov mlýna. Celý proces mletí je od té doby řízen počítačovým softwarem. Byl zaveden automatizovaný řídicí systém a mlýn byl zároveň vybaven nejmodernější technologií značky Prokop, včetně zásobníků na mouky a obilí. Výrobní kapacita mlýna se tak zvýšila na 30 000 t/rok. Díky těmto úpravám může společnost svým odběratelům po celé republice i v zahraničí zaručit dodávky mouky v nadstandardní kvalitě v 25kg obalech anebo volně ložené.

Netrvalo dlouho a společnost se začala zabývat také výrobou pekařských produktů. Nejdříve v malé pekárně v areálu mlýna. Když už to nestačilo, rozhodli se manželé Knichalovi pronajmout neprosperující bývalou regionální pekárnu v nedalekém Slavkově u Brna, kterou později koupili. Její prostory i technologie byly v tu dobu již v havarijním stavu, a tak před Knichalovými stála další výzva v podobě kompletní rekonstrukce. Postupně zde vyměnili veškeré technologické zařízení až do dnešní podoby. Byla tu kompletně zabudována technologie na výrobu chleba včetně kvasování, nová rohlíková linka s kapacitou 130 000 rohlíků za den, mísicí centrum pro běžné pečivo a nová samostatná hala pro výrobu jemného pečiva. Díky tomu se společnost významně rozrostla a rozšířila portfolio nabízených výrobků.

Ani v dalších letech nebyl čas na zahálení. Kromě velké obnovy strojní technologie pracovala rodina Knichalových na vylepšeních směrem ke svým odběratelům. Mlýn Herold je například dlouholetým držitelem prestižního certifikátu kvality IFS Food, kterým chce firma nejen svým odběratelům, ale také koncovým zákazníkům dát najevo, že vysoké nároky na hygienu při výrobě i při následné manipulaci s výrobkem jsou pro ni stěžejní. Bylo také potřeba vybudovat síť vlastních prodejen. A to především proto, aby si koncový zákazník mohl dopřát plnou porci a kvalitu všech výrobků bez kompromisů. Vznikla proto síť pekařství Herold, která klade důraz na kvalitu umístění, prostoru prodejny i nabízených služeb.

Tak jako v každé úspěšné rodinné firmě došlo i u „Heroldů“ před časem ke generační obměně. Přestože předání něčeho tak osobního, jako je od základu vybudovaná a dlouhodobě opečovávaná společnost, není jednoduché pro nikoho, pan Knichal moudře a vizionářsky předal svoje dílo dceři Gitě, kterou na tento krok celý život připravoval. Nenaučil ji pouze správné pekařské postupy, ale především neotřesitelné firemní hodnoty – úctu k tradici, poctivé práci a obětování se pro společnou věc. Žezlo po otci převzala nová majitelka v době jedné z nejsložitějších nejen podnikatelských výzev – pandemie covidu-19. Tímto pro všechny podnikatele nadmíru složitým obdobím provedla společnost s grácií a od té doby pracuje na modernizaci a zefektivnění výrobních procesů a dále ve šlépějích svého otce posouvá pekárnu kupředu.

Dnes je více než kdy jindy důležité mít ve společnosti kvalitní a obětavé pracovníky. A to jak ve výrobě, tak v samotném managementu. V Heroldu si proto také zakládají na co možná nejkomfortnějším prostředí pro své zaměstnance. Za pomoci moderních sofistikovaných technologií dlouhého kynutí například maximálně omezili práci v nočních hodinách a o víkendech, čímž se výrazně snížila fluktuace zaměstnanců ve výrobě. Společnost se také snaží své zaměstnance férově odměňovat, protože si dobře uvědomuje, že oni jsou hlavním stavebním kamenem celé firmy. Pekařky a pekaři, kteří vyrábějí finální produkt, prodavačky v pekařstvích, jež jsou v každodenním kontaktu se zákazníky a vytvářejí obraz společnosti směrem k veřejnosti, řidiči, kteří, když my ostatní spíme, zajistí, že si ráno můžeme koupit snídani, a v neposlední řadě mlynáři, bez nichž by nebylo z čeho pečivo upéct – každý jeden zaměstnanec je pro firmu důležitý a za to jim všem patří velký dík!

Jak si mohl pozorný čtenář povšimnout, celá společnost je stále pevně spjatá s rodinou Knichalových. Firma je rodinné zlato, na něž jsou všichni její členové patřičně hrdí. Za titulním rytířem tak nestojí anonymní armáda, ale konkrétní lidé, kteří značku opečovávají každý den v operativě a zároveň ji směrují k dlouhodobým cílům a úspěšné budoucnosti. Pojmy jako tradice a rodinná firma zde nejsou pouze planými a líbivými slovy, ale každodenní realitou a jádrem celé společnosti.

Pavel Slavík

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.