V rámci spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Svazu pekařů a cukrářů v ČR zveřejňujeme rozhovor výkonného ředitele svazu Ing. Bohumila Hlavatého s ředitelem Odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO a 1. místopředsedou Rady kvality ČR Ing. Pavlem Vinklerem, Ph.D., LL.M. k tématu vyhlášení letošního ročníku Národní ceny kvality České republiky.
Rada kvality České republiky dne 20. ledna 2025 vyhlásila další ročník Národní ceny České republiky. Můžete nám přiblížit, o co v této ceně jde?
Počátky Národních cen České republiky sahají do 90. let minulého století, kdy vznikly jako součást snahy o zlepšení kvality řízení a produktů v českých organizacích. Současnou podobu získaly v roce 2001, kdy byly přejmenovány na Národní ceny kvality ČR v návaznosti na první strategii Národní politiky kvality. Dnes představují nejprestižnější ocenění v oblasti řízení kvality a uplatňování principů společenské odpovědnosti (CSR) v České republice a pomáhají organizacím dosáhnout úspěchu díky určení pozice, na které se nacházejí na cestě k excelenci, a také k vytváření udržitelné hodnoty.
Cílem Národních cen je podporovat konkurenceschopnost, management organizací, zlepšovat kvalitu výrobků a služeb a inspirovat ostatní organizace k následování osvědčených postupů. Hodnocení probíhá na základě mezinárodně uznávaného modelu EFQM, který zahrnuje programy jako START a EXCELENCE. Kromě toho existuje i cena zaměřená na společenskou odpovědnost a udržitelnost, a vznikla dokonce i specifická Národní cena pro rodinné podnikání. Různorodé kategorie tak umožňují širokému spektru organizací stát se součástí prestižního klubu oceněných firem a institucí, bez ohledu na jejich velikost, strukturu nebo zkušenosti.
V čem je podle vás účast v Národních cenách ČR pro podnikatele přínosná?
Národní ceny jsou skvělou příležitostí ukázat, co vaše organizace dokáže. Každý krok směrem ke kvalitě, odpovědnosti a udržitelnosti se počítá. Rád bych všechny firmy a organizace ubezpečil, že není čeho se obávat – procesem hodnocení úspěšně prošly již stovky organizací před vámi. Za mě je největší přidanou hodnotou tzv. prolomení provozní slepoty.
V práci jsme často zahlceni každodenními úkoly, rozhodováním a cíli, což nám může bránit vidět širší souvislosti. Co to znamená? Organizace, která se rozhodne zúčastnit hodnocení v rámci Národních cen, provede sebehodnocení (tedy zpracuje podkladovou zprávu) podle daného modelu, schématu a principů. Následně projde procesem nezávislého hodnocení externími hodnotiteli a na závěr obdrží nezávislou zpětnou vazbu. Právě tato zpětná vazba je cenným impulzem k dalšímu trvalému zlepšování, často důležitějším než samotné ocenění.
Nelze opomenout, že získání ocenění významně posiluje dobré jméno organizace, zajišťuje jí konkurenční náskok a zvyšuje její prestiž, zejména v očích zákazníků. Navíc Národní ceny přinášejí další výhodu v podobě národního i mezinárodního certifikátu EFQM, díky kterému je organizace zapsána v evropské databázi výjimečných firem, což dále zvyšuje její důvěryhodnost a zlepšuje postavení na trhu.
Účast v Národních cenách je bezplatná, veškeré náklady spojené s hodnocením organizace hradí za účastníky Ministerstvo průmyslu a obchodu. Pro ty organizace, které o účasti v Národních cenách uvažují poprvé, připravujeme webinář, kde je seznámíme se základními principy fungování Národních cen, včetně samotného procesu hodnocení. Organizace se do Národních cen mohou přihlásit do konce března prostřednictvím přihlášky na webových stránkách Narodniportal.cz, kde naleznou i dodatečné informace týkající se chystaného webináře.
Letos si připomínáme již 25 let od zahájení udílení Národních cen kvality ČR. Jak se za tu dobu proměnily?
Během čtvrtstoletí prošly Národní ceny kvality významným vývojem, aby odpovídaly současným potřebám organizací a moderním trendům. Původní důraz na hodnocení procesů a výsledků se posunul směrem k podpoře inovací, společenské odpovědnosti a dlouhodobého přínosu pro společnost. Rozšíření kategorií umožnilo účast nejen velkým firmám, ale i malým rodinným podnikům nebo organizacím veřejného sektoru.
Jediné, co zůstává neměnné, je základní myšlenka cen: podporovat organizace v jejich snahách o inovace, posilovat jejich postavení na domácím i zahraničních trzích a tím přispívat ke konkurenceschopnosti a hospodářskému růstu České republiky.
V posledních ročnících se například snažíme stále více akcentovat marketingové aktivity. Vítězné organizace podporujeme i po předání národního ocenění například prostřednictvím poskytnutí mediálního prostoru na webu narodniportal.cz nebo nabídkou spolupráce na přípravě pořadů České televize a CNN Prima NEWS, Toulky Českem budoucnosti, respektive Českou kvalitu nenahradíš.
Můžete nám více přiblížit, co je podstatou fungování Rady kvality? Již víme, že je hlavním organizátorem Národních cen ČR. Jaká je její další role v podpoře podnikatelů a v prosazování kvality českých výrobků a služeb?
Rada kvality ČR je poradní a koordinační orgán vlády. V souladu s politikou Evropské unie se podílí na rozvoji Národní politiky kvality prostřednictvím koncepční činnosti i vlastních iniciativ. Organizuje odborné konference, veletrhy, vzdělávací semináře a realizuje další aktivity zaměřené na podporu kvality a tím i samotnou konkurenceschopnost České republiky, z čehož těží primárně koncoví spotřebitelé, tedy občané ČR.
Pokud jde o konkrétní aktivity zaměřené na přímou podporu podnikatelů a kvality českých výrobků a služeb, mezi nejvýznamnější programy patří Národní program Česká kvalita (NPČK). NPČK pomáhá spotřebitelům lépe se orientovat na trhu a podnikatelům umožňuje vyzdvihnout kvalitu svých výrobků nebo služeb. Získání značky tohoto programu nejen posiluje pozici podnikatelů na trhu, ale také nabízí atraktivní mediální podporu, například v internetovém pořadu Českou kvalitu nenahradíš nebo během slavnostního Dne s Českou kvalitou.
Dalším příkladem mediální podpory je pořad Toulky Českem budoucnosti, který ve spolupráci s Českou televizí představuje inovativní i tradiční české firmy. Rada kvality se však nezaměřuje pouze na propagaci – významnou roli hraje i v oblasti vzdělávání. Každoročně pořádá Národní konferenci kvality a udržitelnosti, jež podnikatelům představuje aktuální trendy, jako je udržitelné financování nebo ESG reporting. Kromě vlastních aktivit podporuje také tematické projekty odborných sekcí Rady kvality ČR, například certifikaci nezávislých prodejen, udělování značky Tradiční český obchod a další iniciativy zaměřené na zlepšení kvality ve všech sektorech. Veškeré podrobnosti a výsledky činnosti Rady kvality ČR jsou k dispozici ve výročních zprávách na národním portálu Rady kvality ČR www.narodniportal.cz.
Zmínil jste, že Rada kvality ČR se podílí na rozvoji Národní politiky kvality. Můžete nám tento pojem více přiblížit a vysvětlit, proč je dobré, aby se s ním podnikatelé seznámili?
Národní politika kvality ČR 2023–2030 (NPK), kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Radou kvality ČR, představuje strategický plán vlády, jak podpořit kvalitu v různých oblastech života a podnikání. Tento dokument, schválený vládou, obsahuje mimo jiné 17 klíčových oblastí, pro něž stanovuje konkrétní záměry kvality. Na základě těchto definovaných záměrů kvality jsou pak realizována konkrétní praktická opatření, která mají přímý dopad jak na podnikatele, tak i na občany ČR. Jedním z takových příkladů je záměr kvality „digitalizace služeb pro podnikatele“, spadající pod specifickou oblast „podnikání“. Na základě tohoto záměru MPO digitalizuje své služby například formou Portálu podnikatele, jenž usnadní podnikatelům komunikaci se státní správou. V NPK jsou ale obsaženy i další oblasti úzce související s kvalitou, jako je například CSR, Národní infrastruktura kvality nebo již zmiňovaný NPČK. Pokud má tedy podnikatel obecné povědomí o obsahu NPK, může se lépe připravit na budoucí výzvy a příležitosti, které NPK nabízí. NPK tak nejen zlepšuje podnikatelské prostředí, ale také posiluje konkurenceschopnost České republiky a přispívá ke kvalitnějšímu životu občanů.
Jak vnímáte kvalitu ve specifickém segmentu, jako je české pekařství a cukrářství?
České pekařství a cukrářství má hluboké kořeny, jež sahají od tradičních postupů po moderní inovace, jak ukázala i nedávná reportáž z pořadu Toulky Českem budoucnosti. Toulky Českem budoucnosti představily příklady, jak tradiční pekařství dokáže reagovat na moderní výzvy. Příběhy rodinných pekáren, jako jsou Hünerovi z Frýdku-Místku, či firem jako Kabát nám ukazují, jak lze propojit tradici s technologickým pokrokem a přizpůsobit se požadavkům dnešních zákazníků.
Česká kvalita rovná se doslova a do písmene ZÁKAZNÍK, je to zároveň závazek vůči zákazníkům a výraz konkurenceschopnosti na trhu. Podnikatelé, kteří se rozhodnou pro získání certifikátu Česká kvalita, nejen upevní svou pozici na trhu, ale získají i cennou zpětnou vazbu, jež jim pomůže dále růst. A opět jsme u toho. Všechny programy Rady kvality ČR jsou postaveny na nezávislém externím hodnocení. Jak v Národních cenách, tak v České kvalitě procházejí firmy a organizace externím hodnocením. V prvním případě je hodnotí externě vyškolení hodnotitelé a ve druhém akreditované organizace.
Získání značky Česká kvalita je pro každého podnikatele skvělou příležitostí, jak potvrdit vysokou úroveň svých výrobků nebo služeb a zároveň zvýšit důvěru zákazníků. Klíčem k úspěchu je zaměření na kvalitu ve všech fázích podnikání – od vývoje a výroby až po prodej a poprodejní služby. Základem je také dodržování platných technických a legislativních norem, které jsou pro certifikaci nezbytné. Doporučuji, aby podnikatelé prošli interním hodnocením, identifikovali možné oblasti pro zlepšení a ujistili se, že jejich produkty nebo služby odpovídají požadavkům, jež značka Česká kvalita vyžaduje.
Máte nějakou radu pro podnikatele, jak postupovat, aby pro svůj výrobek nebo službu získali značku Česká kvalita?
Značka Česká kvalita vychází z již zmiňovaného NPČK. Jedná se o vládní iniciativu, která podporuje prodej kvalitních výrobků a služeb. NPČK sdružuje 21 nezávislých značek kvality, jejichž cílem je objektivně ověřovat a garantovat vysokou úroveň výrobků a služeb. Prvním krokem k získání značky Česká kvalita je vyplnění přihlášky u příslušného správce dané značky kvality. Následuje důsledné a nezávislé ověření, které provádí třetí strana. Ta zajišťuje objektivní hodnocení tím, že shromažďuje důkazy o kvalitě výrobku nebo služby. Kvalita se posuzuje buď prostřednictvím vlastních zkoušek certifikovaného posuzovatele, nebo ve spolupráci s akreditovanými zkušebnami. Důležitou roli v posuzování kvality hraje i zpětná vazba samotných zákazníků a jejich zkušeností s daným výrobkem či službou. Díky tomuto přístupu je zaručeno, že posuzovaný výrobek nebo služba skutečně splňuje všechny požadované standardy. Pokud žadatel uspěje, bude mu uděleno osvědčení kvality, které mu bude slavnostně předáno během Dne s Českou kvalitou, který se pořádá každý rok zpravidla v říjnu v rámci kampaně Rady kvality Podzim s kvalitou.
Má značka Česká kvalita nějakou omezenou platnost? Kontroluje se dodržování kvality i po udělení značky?
Dodržování kvality je kontrolováno průběžně, stejně jako dodržování zásad NPČK. Při neplnění těchto zásad je správce značky oprávněn osvědčení kvality odejmout.
Podnikatelé exportující svoje výrobky do sousedního Německa usilují o získání certifikátu kvality GS, aby měli šanci u německých spotřebitelů. Domníváte se, že značka Česká kvalita může ovlivnit rozhodnutí spotřebitele, obdobně jako certifikát kvality GS ovlivňuje spotřebitele v Německu?
V současné době je změna v chování spotřebitelů již patrná. Spotřebitelské preference směřují jednoznačně ke kvalitě výrobku. Zároveň s tím jsme zaznamenali stále rostoucí zájem o udržitelnost, ekologickou stránku produktů a jejich český původ. Tento trend je znatelný celosvětově, tudíž značka Česká kvalita určitě dokáže ovlivnit spotřebitelská rozhodnutí.
Bohumil Hlavatý
Galerie
Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.