Menu

Dobrý skutek chutná nejlépe: na co si dát pozor při darování

Darování na charitativní účely je krásný skutek, který prospívá celé společnosti – a to jak příjemcům daru (tj. charitativním organizacím či potřebným lidem), tak i samotnému dárci. Kromě dobrého pocitu s sebou však nese i určité právní náležitosti. Proto je dobré vědět, co od takového daru očekávat a jak se nespálit.

Z právního hlediska je darování jednostranným právním jednáním: dárce poskytne dobrovolně příjemci něco, co příjemce přijímá s vděkem a nejčastěji beze smluvních závazků. Dar může mít nejrůznější formu – peníze, věc (například vybavení školy), ale i služby (třeba pořádání benefičního koncertu).

Ve chvíli, kdy darujete finance či hmotný majetek neziskové organizaci, uzavíráte (byť často neformálně) darovací smlouvu. A i když jde o charitu, stojí za to mít alespoň rámcově sepsané, co a za jakých podmínek darujete.

Proč se hodí darovací smlouva?

Samozřejmě můžete přispět pár drobných do kasičky a na to smlouvu nepotřebujete. Jakmile ale darujete vyšší částku nebo hodnotný předmět, je vhodné mít darovací smlouvu (případně písemné potvrzení o přijetí daru). Tato dohoda zaručí oběma stranám větší jistotu – a také vám pomůže například při uplatňování daňových výhod.

Co by v darovací smlouvě mělo být?

  • Identifikace stran – tedy kdo je dárce a kdo příjemce (například název a IČO neziskovky).
  • Předmět daru – zda jde o peněžitý dar, věc, či službu.
  • Výše nebo hodnota daru – kolik peněz či jak cenný předmět darujete.
  • Účel daru – je-li specifický (například na dětskou léčbu, nákup lůžek pro domov seniorů apod.).
  • Datum – kdy k darování dojde či došlo.
  • Podpisy – dárce a příjemce, případně elektronické podpisy.

Přispějete na charitu – stát vám to částečně vrátí. Tedy alespoň v podobě daňových odpočtů. Pokud jste fyzická osoba (nepodnikatel), můžete si odečíst hodnotu darů ze základu daně z příjmů, a to až do výše 15 % základu daně. U právnických osob se počítá s 10% limitem.

Samozřejmě platí určité formality – typicky musíte poskytnout dar subjektu, který splňuje zákonné podmínky (například neziskovce nebo subjektu vykonávajícímu veřejně prospěšnou činnost), a uchovat si potvrzení o daru.

Jedním z klíčových rozdílů mezi darem a jinými právními vztahy (například výpůjčkou nebo sponzoringem) je to, že dárce nedostává nazpět protislužbu. Jakmile se s příjemcem domluvíte, že vám za dar něco poskytne (třeba reklamu či výrobek), už se nejedná o čisté darování, ale spíše o smlouvu s protiplněním. V takovém případě vám nevzniká nárok na daňové zvýhodnění jako při klasickém daru.

Zatímco úsměv a dobrý pocit většinou neodvoláte, právo umožňuje v určitých případech dar odvolat. Pokud se například ukáže, že obdarovaný vůči dárci jedná hrubě nebo dar zneužije, můžete uplatnit právo na vrácení daru. Sice se to v charitativní praxi nestává často, ale povědomí o této možnosti se hodí.

Serióznost organizace: Než dar pošlete, ověřte si, že příjemce je skutečně tím, za koho se vydává. Skvělým zdrojem jsou důvěryhodné weby, registr veřejně prospěšných organizací či reference.

Daňové náležitosti: Pokud chcete využít daňové odpočty, nezapomeňte si schovat doklady.

Přesné určení účelu: Pokud je pro vás klíčové, na co se dar využije, stanovte to ve smlouvě. Pomůže to předejít nedorozuměním.

Formality: Vyšší částky a hodnotné věci – tady se smlouvou nešetřete. U menších darů stačí vyžádat si potvrzení.

Darování na charitu je ušlechtilá záležitost, na kterou lze být právem pyšný. Z právního hlediska postačí trochu formalit, abyste si ušetřili případné komplikace a mohli navíc využít i daňovou úlevu. A když dar doputuje na správná místa, zažijete ten parádní pocit, že jste se podíleli na něčem dobrém.

Malý bonbónek na závěr: pokud chcete ulevit svědomí i daním, tak nezapomeňte: „Když dám, tak se mi to vrátí.“ Anebo přinejmenším ten dobrý pocit!

Pozn.: Výše uvedené informace představují obecný přehled, nikoliv komplexní právní či daňové poradenství. V případě pochybností nebo specifických dotazů se vyplatí obrátit na právníka či daňového poradce.

Mgr. Daniel Macek, advokát

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.