Menu

Nařízení EU na téma odlesňování (EUDR)

Pro toto nařízení se používá zkratka EUDR, která znamená EU Deforestation Regulation.

Deforestation = odlesňování (též deforestace), což znamená odstranění lesa, respektive stromů z území, které je poté přeměněno na použití jiné než lesní. Může znamenat přeměnu lesní půdy na farmy či ranče nebo toto území může nově sloužit k zástavbě.

Forest degradation = degradace lesa je proces, při kterém je biologické bohatství lesního území trvale sníženo některým faktorem nebo kombinací faktorů. Nejedná se tedy o zmenšení plochy lesa, ale o kvalitativní zhoršení jeho stavu, jehož výsledkem je například les s méně stromy nebo s nižším počtem druhů stromů, rostlin nebo zvířat.

K tomu je nutné dodat: degradace lesů je typem obecnějšího problému degradace půdy. Odlesňování je mnohem horší než znehodnocování lesa a je jasné a viditelné. Naopak degradace lesů může začít a pokračovat, aniž by se jasně projevily důsledky.

Samotné nařízení 2023/1115 má rozsah 42 stran včetně dvou příloh. Kromě zdůvodnění, za jakým účelem toto nařízení vzniklo, obsahuje definice jednotlivých pojmů, povinnosti hospodářských subjektů a obchodníků vyplývající z nařízení, popis vykonávání náležité péče hospodářskými subjekty (tj. shromáždění informací, údajů a dokladů potřebných ke splnění požadavků; opatření k posouzení rizik; zmírnění rizik), zavedení a udržování systémů náležité péče, podávání zpráv a vedení záznamů. Dále obsahuje povinnosti členských států a jejich příslušných orgánů včetně technické pomoci, vedení a výměny informací, povinnosti provádět kontroly, popis relevantních produktů vyžadujících okamžitá opatření, definice kontrol hospodářských subjektů a obchodníků, kteří jsou/nejsou malými a středními podniky, a další. Dále obsahuje kapitoly: postupy pro relevantní produkty, jež vstupují na trh nebo jej opouštějí; systém referenčního srovnávání zemí a spolupráce se třetími zeměmi; opodstatněné obavy; popis informačního systému obsahujícího prohlášení o náležité péči.

Příloha I nařízení obsahuje seznam relevantních komodit a relevantních produktů: (zde zkráceně):
Kakao: Kakaové boby, též ve zlomcích, surové nebo pražené; kakaové skořápky, slupky a ostatní kakaové odpady; kakaová hmota, též odtučněná; kakaové máslo, kakaový tuk a kakaový olej; kakaový prášek neobsahující přidaný cukr ani jiná sladidla; čokoláda a ostatní potravinové přípravky obsahující kakao.
Káva: káva, též pražená nebo bez kofeinu; kávové slupky a pulpy; kávové náhražky s jakýmkoliv obsahem kávy.
Palma olejná: palmové ořechy a jádra; palmový olej a jeho frakce; olej z palmových jader nebo babasový olej; glycerol; organické kyseliny vyráběné z těchto olejů, jejich soli a estery a další produkty z nich.
Sója: sójové boby, též drcené; mouka a krupice ze sójových bobů; sójový olej a jeho frakce. Dále se nařízení týká hovězího masa, kaučuku a samozřejmě dřeva.

Příloha II nařízení obsahuje seznam informací, které mají být uvedeny v prohlášení o náležité péči (zde zkráceně). Předložením prohlášení o náležité péči hospodářský subjekt potvrzuje, že byla vykonána náležitá péče v souladu s nařízením 2023/1115 a že nebylo zjištěno žádné riziko nebo bylo zjištěno jen zanedbatelné riziko, že relevantní produkty způsobují odlesňování nebo nebyly vyprodukovány v souladu s příslušnými právními předpisy země produkce.

Nařízení mělo začít platit od konce loňského roku, nakonec bylo odloženo o 1 rok. Platit tedy bude od 30. 12. 2025. Pro tzv. hospodářské subjekty, které svou velikostí ke dni 31. 12. 2020 spadají do kategorie mikro a malé podniky, je plnění povinností požadováno až od 30. 6. 2026. Přesné znění a podmínky, za kterých platí odklad a zejména pro koho platí odložení, jsou definovány v nařízení 2024/3234 nařízení Evropského parlamentu a rady (EU) ze dne 19. prosince 2024, kterým se mění nařízení (EU) 2023/1115, pokud jde o ustanovení týkající se dne použitelnosti.

Kromě nařízení 2023/1115 a 2024/3234 vyšel k tématu odlesňování dokument Sdělení komise – pokyny k nařízení (EU) 2023/1115 o produktech nezpůsobujících odlesňování (C/2024/6789). 38 stran textu poskytuje informace o určitých aspektech nařízení EUDR. Pokyny jsou užitečným referenčním materiálem pro všechny, kdo musí dodržovat nařízení EUDR, neboť dále objasňují vyhrazené části znění tohoto předpisu, a mohou tedy sloužit jako vodítko pro hospodářské subjekty i obchodníky, příslušné vnitrostátní orgány a donucovací orgány, jakož i vnitrostátní soudy v procesu provádění a prosazování nařízení EUDR.

V rámci připravovaného zavedení nařízení o odlesňování jako implementaci do českého legislativního řádu připravilo Ministerstvo zemědělství ČR návrh zákona, kterým se mění zákon č. 226/2013 Sb., o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh, ve znění pozdějších předpisů. V současné době je tento návrh k dohledání na webových stránkách PS ČR jako Sněmovní tisk 815.

Byl projednán dvěma výbory a další projednávání je možné od 10. 2. 2025.

Tento předpis v souladu s nařízením 2023/1115 rozšíří povinnosti vztahující se k identifikaci původu surovin k prokázání, že dané produkty nezpůsobily odlesňování. Kromě dřeva se použije také pro kávu, kakao, hovězí maso, palmu olejnou, sóju a kaučuk. Všechny podniky využívající tyto komodity jako suroviny budou povinny zavést systém náležité péče, včetně původu suroviny až na úroveň identifikace konkrétního pozemku formou geolokalizace. Ministerstvo zvolilo novelizaci zákona o dřevě jako jednodušší a rychlejší možnost, než je tvorba nového zákona. Proto se na výše uvedené komodity bude vztahovat zákon o dřevě a zjednodušeně řečeno tam, kde se hovoří o „ostatních produktech“, budou dotčeny nově zařazené komodity používané i v potravinářství.

Nyní se také čeká na vydání aktualizovaných častých dotazů, jež budou obsahovat vysvětlení několika oblastí, zejména:

  • U složených potravinářských výrobků s různými složkami v oblasti působnosti bude omezení na hlavní komoditní skupinu. Příklad: v prohlášení o náležité péči (DDS) čokoládové tyčinky musí její výrobce shromáždit informace a předložit je v DDS pouze pro složky pocházející z kakaa. Pokud se v čokoládové tyčince nacházejí další složky, které spadají do oblasti působnosti, jako je palmový olej, sója…, pak tyto složky nemusí být v DDS uvedeny.
  • Společnosti mohou použít DDS pro více zásilek nebo šarží.
  • Papírové a dřevěné obalové materiály používané výhradně k podpoře, ochraně nebo přepravě jiných výrobků nebudou podléhat požadavkům EUDR.
  • Flexibilní výklad zjišťování hloubkové kontroly prováděné na předchozím stupni řetězce, aby se zajistilo, že subjekty na nižším stupni řetězce nebudou neúměrně zatěžovány činnostmi hloubkové kontroly, které již byly provedeny na vyšším stupni řetězce.

V současné době je také možné přihlásit se k odběru nového zpravodaje EUDR vydávaného Evropskou komisí: Přihlaste se k odběru novinek k nařízení EU o odlesňování, a to na adrese https://ec.europa.eu/newsroom/env/user–subscriptions/7236/create.

K dispozici jsou i videa věnující se Registru prohlášení o náležité péči, anglicky Registry of Due Diligence Statements – zkratka DDS. Tato videa bohužel nejsou v češtině, zveřejněna jsou na stránkách věnujících se Informačnímu systému nařízení o odlesňování, odkaz na ně je zde: https://green-business.ec.europa.eu/deforestation-regulation-implementation/deforestation-due-diligence-registry_en.

Výše uvedený dokument Sdělení komise – pokyny k nařízení (EU) 2023/1115 o produktech nezpůsobujících odlesňování (C/2024/6789) obsahuje mimo jiné Přílohu I – Jak se v praxi uplatňují výklady pojmů „uvedení na trh“, „dodání na trh“ a „vývoz“ formou scénářů. Uvedené scénáře popisují situace, v nichž je fyzická nebo právnická osoba považována podle nařízení EUDR za hospodářský subjekt.

Velkoobchodník J (hospodářský subjekt, který je malým a středním podnikem) usazený v EU dováží kakaové boby [HS 1801] od výrobce ze třetí země (mimo EU) a prodává je výrobci K (hospodářskému subjektu, jenž není malým a středním podnikem) usazenému v EU. Výrobce K používá kakaové boby k výrobě čokoládových tyčinek [HS 1806], které prodává v EU.

Velkoobchodník J je při dovozu těchto kakaových bobů do EU hospodářským subjektem (navrhuje v prohlášení do celního režimu „propuštění do volného oběhu“), protože tyto kakaové boby jsou relevantním produktem, na který se vztahuje příloha I nařízení EUDR. To znamená, že velkoobchodník J musí ve vztahu k těmto kakaovým bobům vykonávat náležitou péči, předložit v informačním systému prohlášení o náležité péči a uvést referenční číslo tohoto prohlášení o náležité péči v celním prohlášení k propuštění do volného oběhu.

Při prodeji čokoládových tyčinek se výrobce K stává hospodářským subjektem, protože čokoládové tyčinky jsou rovněž relevantním produktem uvedeným v příloze I nařízení EUDR a jsou uváděny na trh (poprvé dodávány na trh). Pro účely provádění náležité péče a předkládání prohlášení o náležité péči podle čl. 4 odst. 2 a 9 může maloobchodník K po zjištění, že velkoobchodník J řádně vykonal náležitou péči podle čl. 4 odst. 9, odkázat na stávající prohlášení o náležité péči, ale maloobchodník K i nadále odpovídá za soulad.

Z uvedeného textu vyplývá, že nařízení o dodávání na trh Unie a vývozu z Unie některých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů (EUDR) je velmi rozsáhlé a poměrně komplikované. Problematice je nutné věnovat velkou pozornost a připravit se na povinnosti z nařízení vyplývající.

Potravinářská komora (PK) ČR bude podle svého vyjádření usilovat o to, aby nařízení a požadavky z něj vyplývající byly do budoucna zjednodušeny. Hlavní rozhodovací pravomoc, respektive výhradní roli předkladatele právních předpisů má v této oblasti Evropská komise. Proto bude PK ČR i nadále aktivně působit na půdě bruselských institucí, ale i vůči politické reprezentaci a státní správě ČR, s cílem prosadit znatelné snížení zbytečné byrokratické zátěže pro potravinářské podniky způsobené nařízením EUDR.

Ing. Eva Řehák Nováková
externí spolupracovnice SPaC

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.