Zemitý pekař z Ostravska Lumír Boček oslavil 6. dubna letošního roku kulaté „sedmdesátiny“. Provozuje již 35 let pekárnu ve Fryčovicích a navázal tak na přerušenou rodovou tradici Bočkova pekařství. Obdobnou cestou šel i jeho bratr Josef, který obnovil pekárnu v rodném Krmelíně a věnuje se zde zejména výrobě pečiva. Lumír zůstal věrný chlebu a jeho fryčovická pekárna je vyhlášená vysokou kvalitou kvasového chleba. Oba bratři vzorně kooperují a rozšiřují nabídku sortimentu ke spokojenosti místních zákazníků. Bočkové jsou pravidelnými účastníky svazových akcí, podporují pekařskou pospolitost, dělají dobré jméno a čest svému řemeslu v regionu Severní Moravy. Jejich otec by měl jistě radost z návratu „ztracených synů“ k pekařskému řemeslu.
Proces znárodňování
Lumír Boček se narodil v roce 1954 v Krmelíně na Ostravsku. Pochází z pekařské rodiny, kdy tradice rodinné pekárny v Krmelíně se datuje od roku 1933. Bohužel pekařská tradice jeho rodu byla v padesátých letech násilně přerušena. Od nejmladších let se s bratrem Josefem pohybovali v otcově pekařské dílně – 22 schodů pod bytem – a v tomto „klukovském království“ společně nasávali ducha vesnické parní pekárny. Silně však na ně doléhalo pro pekárnu a rodiče těžké a nejisté období znárodňování soukromého vlastnictví. K vyvlastnění rodinné pekárny v Krmelíně díky zásahu prezidentské kanceláře nakonec nedošlo, ale otec mohl celé období minulého režimu pracovat „ve své“ pekárně pouze sám, bez zaměstnanců.
Léta studií
Práce v malé řemeslné pekárně neměla pro mladého a nadaného kluka v období socialismu velkou perspektivu. Proto se Lumír rozhodl nastoupit na stavební průmyslovku v Ostravě. Po jejím dokončení absolvoval v letech 1973 až 1978 pětileté VUT v Brně, obor technologie výroby, kde získal cenné informace z oblasti organické chemie. Po dokončení VŠ byl přijat do investiční skupiny celulózky Biocel Paskov, kde pracoval do roku 1990.
Návrat k pekařině
Po společenských změnách roku 1989 jej však pekařské řemeslo a rodová tradice přivedly zpět k podnikání v našem oboru. Zakoupil objekt původní pekárny se zakonzervovanými pecemi ve Fryčovicích s cílem péct kvasový chléb. Provedl rekonstrukci objektu, vybavil jej pekařskou technologií a před Vánoci 1989 vyšel z pece první chléb. A protože neměl v počátcích praktické zkušenosti s pekařinou, pomáhali mu s rozjezdem staří pekaři – otec Josef, pan Radko Linhart a Michal Vojkůvka, kteří jej prakticky uvedli do tajů kvasové technologie chleba. Pekárnu posléze začal nový majitel postupně modernizovat a doplňovat strojní vybavení, tak jak to umožňovaly finanční možnosti.
Kvalita chleba na 1. místě
V současné době zaměstnává pekárna dvě desítky pracovníků, vyrobí ve dvou směnách průměrně 4 tisíce kusů výrobků a funguje denně šest dnů v týdnu. Soustřeďuje se na chlebový sortiment, kvalita chleba Pekárny Boček je v regionu vyhlášená – má řadu ocenění za vynikající kvalitu z národní soutěže Chléb roku v Pardubicích i z vítězství na Pekařské sobotě v Rožnově.
Pekárnu včetně technologie rodina průběžně modernizuje, a to s důrazem na zachování klasického třístupňového vedení. Zásobovací rajón je mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem a Příborem. Zavážen je prostřednictvím spolupracující bratrovy firmy Pekařství Boček Krmelín do jeho prodejen, dalšími odběrateli jsou hlavně COOP Beskyd, Hruška Ostrava, Budoucnost a desítky dalších.
Se svým bratrem Josefem Bočkem, který provozuje dvě pekárny v Krmelíně, realizuje výrobkovou kooperaci ke spokojenosti spotřebitelů v širokém okolí. Velkou oporou při podnikání je mu jeho žena Jarmila, ze čtyř dětí starší syn Lumír vede výrobu v pekárně a brzy bude přebírat otěže firmy v rámci generační výměny. V poslední době je energetická krize překvapila a polekala natolik, že si pořídili vlastní zásobníky propanu se zásobou na čtyři měsíce výroby (včetně výroby elektřiny), fotovoltaiku na střechu a na rozvoz elektrododávku.
Rodinná pekárna PEKAŘSTVÍ FRYČOVICE, s.r.o. si zakládá na způsobu výroby chleba z přírodního kvasu. Nejoblíbenější mezi odběrateli je pšeničnožitný chléb, své stálé zákazníky si získal chléb žitný. Jakost svých výrobků si pravidelně pekárna porovná na chlebových soutěžích kvality v Pardubicích i Rožnově.
Ke kvalitě chleba Lumír říká: „Na našem podnikání mě těší stoupající zájem zákazníků o výrobky z přírodního kvasu. Zároveň mám ale obavu o budoucnost pekáren postavených na výrobě z přírodního žitného kvasu, a to z důvodu nedostatku kvalitních mouk. Jako další problém vidím nedostatek šikovných a pracovitých zájemců o práci v našem oboru“.
Budoucnost firmy
Nejstarší syn Lumír již prakticky řídí technologii výroby a zajišťuje provoz včetně expedice, dopravy a příjmu surovin. V tomto roce by se měl stát druhým jednatelem. Nejmladší studující dcera Petra zatím vypomáhá v administrativě. Další syn Lukáš, dcera Renáta a její manžel Ondřej příležitostně vypomáhají v administrativě, zejména v IT záležitostech. Pokud okolnosti a zdraví dovolí, hodlá pekař Lumír Boček do pěti let dokončit generační výměnu.
Blahopřání k jubileu
Ing. Lumír Boček je přímo vzorový představitel poctivého, pracovitého podnikatele, který dělá čest svému řemeslu, aktivně se účastní svazových akcí a svým přístupem a pozitivním myšlením upevňuje pekařskou pospolitost. Jako čestný člen pekařského cechu a zkušený pekařský odborník podporuje a rozvíjí svazové aktivity v ostravském regionu. Pekařské řemeslo se mu stalo posláním a koníčkem zároveň. K výrobě chleba klasickou metodou dodává: „Na počátku mě téměř všichni pekaři zrazovali od výroby pouze kvasového chleba. Já ale nikdy nelitoval – je to nesmírně zajímavá disciplína, zároveň však oblast, kde se člověk nikdy nepřestává učit.“
Vše nejlepší k životnímu jubileu a ještě hodně propečených, voňavých, kvasových chlebů, Lumíre!
Připravil: Ing. Jaromír Dřízal
Foto: firemní archív pekařství
Galerie
Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.