Menu

Jak to (nakonec) bude s poJistnýmu dohod o provedení práce?

Vzhledem k poslednímu vývoji legislativního procesu přeci jen dojde ke zpřísnění odvodů pojistného u dohody o provedení práce. nikoli ovšem už od července, jak se původně čekalo, nýbrž až od 1. ledna příštího roku. pravidla budou navíc vypadat jinak než ta, která byla obsažena v dříve schváleném tzv. konsolidačním balíčku. čeká nás nový mechanismus označovaný jako režim oznámené dohody. K 1. červenci 2024 ovšem některé novinky v účinnost vstoupí. Zaměstnavatelé se musí připravit na plnění nové evidenční povinnosti.

Dne 17. dubna 2024 schválila Poslanecká sněmovna ve 3. čtení návrh novely zákona o investičních společnostech. Prostřednictvím poslaneckého pozměňovacího návrhu byly k tomu to materiálu doplněny změny několika předpisů v oblasti sociálního zabezpečení. Na základě přijetí těchto změn dojde k odložení účinnosti a věcné změně původně schválených nových pravidel odvodů pojistného u pracovněprávního vztahu založeného dohodou o provedení práce.

Ke dni redakční uzávěrky článku nebyl ještě legislativní proces završen. Novela zákona o investičních společnostech je projednávána v Senátu. Vzhledem k široké politické shodě se ovšem přepokládá její schválení té podobě, ve které ji přijala Poslanecká sněmovna. Zaměstnavatelé se tak mohou začít připravovat na nová pravidla, která budou u dohod o provedení práce spuštěna částečně od 1. července a ve větší míře pak až od nového roku.

Upozornění:
Jestliže projednávání v Senátu dopadne podle očekávání, zůstane do konce tohoto roku beze změn zachována stávající úprava, podle níž v případě, kdy si zaměstnanec na základě dohody o provedení práce nevydělá více než 10 000 Kč v kalendářním měsíci, tento pracovněprávní vztah nezakládá účast na nemocenském, důchodovém a zdravotním pojištění. Odvádí se pouze daň z příjmu a zaměstnavatel nad rámec dosaženého výdělku nehradí žádné další odvody. Výdělky zaměstnance u několika zaměstnavatelů, se kterými má uzavřené dohody o provedení práce, se nebudou nijak sčítat. Tento mechanismus, který původně přinesl konsolidační balíček, bude nahrazen novou úpravou (viz dále), jejíž účinnost se ale posune až na rok 2025. Zatím, tedy do konce roku 2024 u dohod o provedení práce z hlediska vzniku účasti na pojištění zůstává „vše při starém“.

Od 1. července 2024 musí zaměstnavatelé při zaměstnávání zaměstnanců na základě dohody o provedení práce počítat s novými administrativními povinnostmi.

V případě, že dosud zaměstnavatel zaměstnával pouze zaměstnance na základě dohod o provedení práce, u kterých nevznikla účast na pojištění, nevztahovala se na něj povinnost přihlásit se do registru zaměstnavatelů. Nově se ovšem bude muset i takovýto zaměstnavatel do registru přihlásit.

Dále budou muset zaměstnavatelé plnit ve vztahu k zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce novou evidenční povinnost. Tato povinnost se bude týkat všech dohod o provedení práce, tedy i těch, u nichž nedojde k dosažení částky rozhodné pro vznik účasti na pojištění. K plnění evidenční povinnosti bude u dohodářů docházet prostřednictvím nového výkazu, který se bude nazývat Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce. Podle úpravy v § 9a zákona č. 589/1992 Sb., budou zaměstnavatelé povinni tento výkaz předložit příslušné územní správě sociálního zabezpečení do dvacátého dne kalendářního měsíce, který následuje po kalendářním měsíci, ve kterém zaměstnával zaměstnance činné na základě dohody o provedení práce.
Poprvé tedy bude nutné nový výkaz, který budou zaměstnavatelé vyplňovat elektronicky, poslat do 20. srpna 2024 za zaměstnance, kteří pracovali na základě dohody o provedení práce v červenci.

Výkaz bude muset obsahovat jméno a příjmení, rodné číslo nebo datum a místo narození, nebylo-li rodné číslo přiděleno, název zdravotní pojišťovny zaměstnance, datum nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání a datum skončení zaměstnání a výši příjmů, které byly těmto zaměstnancům za příslušný kalendářní měsíc zúčtovány. Zaměstnavatel bude muset uvést výši příjmů i v případě, kdy nedošlo k dosažení rozhodné částky a ke vzniku účasti na pojištění.

Upozornění:
U zaměstnanců pracujících na základě dohody o provedení práce nebudou zaměstnavatelé povinni provádět jejich hlášení na správu sociálního zabezpečení prostřednictvím formuláře Oznámení o nástupu do zaměstnání. Oznamovací povinnost ve vztahu k nástupu i skončení zaměstnání bude u těchto zaměstnanců plněna prostřednictvím výše popsaného Výkazu příjmů.

I po 1. lednu 2025, kdy musíme u odvodů pojistného z výdělku dosaženého v pracovněprávním vztahu založeném dohodou o provedení práce očekávat významné zpřísnění, bude za určitých podmínek zachován výhodný režim, na který jsme u dohody o provedení práce zvyklí. Tato atraktivní varianta, kdy je až do výše rozhodného příjmu výdělek osvobozen od odvodů, už se ale u zaměstnance uplatní jen u jediné dohody o provedení práce. Cílem zákonodárce je to, aby dohody o provedení práce plnily účel pouze doplňkového či nárazového přivýdělku a nepředstavovaly pro zaměstnance hlavní zdroj jeho příjmu (zejména v případě, kdy má jeden zaměstnanec s několika zaměstnavateli souběžně uzavřeno více dohod o provedení práce).

Režim oznámené dohody si budou muset zaměstnavatelé „rezervovat“ způsobem upraveným v § 7b zákona o nemocenském pojištění (ve znění po účinnosti novely provedené balíkem zákonů přijatých spolu s novelou zákona o investičních společnostech). Zaměstnavatel musí oznámit České správě sociálního zabezpečení záměr uplatňovat režim oznámené dohody. V oznámení musí uvést zaměstnancovo jméno a příjmení a rodné číslo nebo datum a místo narození, pokud nebylo rodné číslo přiděleno. Dále musí být v oznámení kalendářní měsíc, za který hodlá uplatnit režim oznámené dohody u zaměstnance poprvé, a den nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání, nebyl-li oznámen před oznámením tohoto záměru.

Záměr uplatňovat režim oznámené dohody lze oznámit nejdříve od prvního dne kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, od něhož zaměstnavatel hodlá režim oznámené dohody uplatňovat, nikoliv však dříve než v den, kdy zaměstnavatel oznámil datum nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání. Záměr uplatňovat režim oznámené dohody u jednotlivého zaměstnance lze oznámit do dvacátého kalendářního dne, který následuje po kalendářním měsíci, za který režim oznámené dohody u tohoto zaměstnance hodlá uplatnit.

Režim oznámené dohody lze v kalendářním měsíci uplatnit u téhož zaměstnance v režimu oznámené dohody pouze jedním zaměstnavatelem.

Upozornění:
Rezervace režimu oznámené dohody bude fungovat na principu přednosti. Pokud by u téhož zaměstnance mělo záměr uplatnit režim oznámené dohody více zaměstnavatelů, uplatní se jen u toho zaměstnavatele, který oznámil České správě sociálního zabezpečení tento záměr jako první. V případě, že by byl záměr uplatnit režim oznámené dohody doručen vůči témuž zaměstnanci jako druhý nebo další v pořadí, oznámila by zaměstnavateli ČSSZ, že zaměstnanec je již evidován u jiného zaměstnavatele a režim oznámené dohody se proto nemůže uplatnit.

Rozhodná částka bude v režimu oznámené dohody odpovídat 25 % průměrné mzdy po zaokrouhlení na celé pětisetkoruny směrem dolů. Výši rozhodné částky bude ministerstvo vyhlašovat sdělením. Vzhledem k současné výši průměrné mzdy by v tomto roce při uplatnění uvedeného poměru činila rozhodná částka 10 500 Kč. Je ale velmi pravděpodobné, že bude pro rok 2025 vyhlášena rozhodná částka 11 000 Kč. Je ovšem třeba upozornit na to, že účast na pojištění vznikne v případě, kdy bude tato rozhodná částka dosažena, nikoli až při jejím překročení. Budou-li mít strany zájem, aby z dosaženého výdělku nebylo hrazeno pojistné, budou muset hlídat, aby příjem činil méně než rozhodná částka (v případě rozhodné částky 11 000 Kč tedy nejvýše 10 999 Kč).

Stejně jako v současné době bude platit, že pokud má zaměstnanec v témže kalendářním měsíci s tímtéž zaměstnavatelem sjednáno více dohod o provedení práce a úhrn příjmů dosáhne výše rozhodné částky, vznikne účast na pojištění.

Jestliže se neuplatní režim oznámené dohody o provedení práce, vznikne účast na pojištění při dosažení standardní rozhodné částky, která se uplatňuje i v pracovním poměru nebo v pracovněprávním vztahu založeném dohodou o pracovní činnosti. Tato rozhodná částka v současné době činí 4 000 Kč v měsíci, v roce 2025 se očekává její navýšení na 4 500 Kč. Jestliže započitatelný příjem této částky nedosáhne, jedná se o zaměstnání malého rozsahu a účast na nemocenském, důchodovém a zdravotním pojištění nevzniká. Toto základní pravidlo se bude vztahovat i na dohody o provedení práce.

Z uvedeného vyplývá, že nebude vyloučeno, aby měl zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele sjednanou dohodu o provedení práce v režimu oznámené dohody a s dalším zaměstnavatelem, nebo několika dalšími zaměstnavateli pak další dohodu nebo dohody o provedení práce, u nichž nedojde k dosažení rozhodné částky 4 000 Kč (4 500 Kč). Výdělky dosažené u jednotlivých zaměstnavatelů se nebudou nijak sčítat, a tak se ani z výdělků v souběžně uzavřených dohodách o provedení práce za uvedených podmínek nebude odvádět pojistné.

JUDr. Jaroslav Stránský, Ph.D.

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.