Menu

Retail Summit 2024: nové trhy, nové příležitosti

Přes 1400 účastníků, 85 řečníků a 20 hodin odborného programu hostila jubilejní 30. konference pořádané Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR. Bohatý třídenní program nabídl celkem šest diskusních panelů se specializovanými programovými bloky:

A. Opening Minds
B. Opening Markets
C. Make it Happen

D1. Jste připraveni na transformaci retailu?
D2. Otevřený marketing

E1. E-commerce: nová pravidla
E2. Obchodníci budoucnosti
E3. Zemědělství v centru pozornosti

F1. Promoce nebo emoce?
F2. Efektivní dodavatelský řetězec
F3. Budoucnost lidí v retailu

Hlavní program konference zahájil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident EuroCommerce. Další část byla věnovaná výzkumům, prognózám a trendům. David Marek z poradenské společnosti Deloitte představil pozadí současného stavu tuzemské ekonomiky. Odborník na umělou inteligenci Josef Holý přiblížil, jak se mění modely práce s příchodem AI. Klíčovým řečníkem letošního ročníku byl business stratég JP Castlin. V příspěvku nazvaném „Iluze efektivity – jak řešit skryté náklady obchodu“ se zaměřil na strategické důsledky nových způsobů podnikání a nastínil nové cesty k růstu.

Transformace retailu: krize může být cesta k novému rozvoji. Je třeba si dát pozor na nebezpečí, ale uvědomit si i nové příležitosti. Důraz bude kladen na digitalizaci, rozvoj talentů a udržitelnost. Kdo zareaguje rychle, získá výhodu na trhu.
E-Commerce – nová pravidla hry: do budoucna budou fungovat především online tržiště. Stále více zákazníků hledá informace o zboží na sociálních sítích, u celebrit a influencerů. Obchod musí investovat do zvyšování IT gramotnosti a automatizace.
Obchodníci budoucnosti: dají AI nákupní data zákazníků, aby jim prodala více nebo s větším ziskem. Dají AI na starosti i řešení běžných provozních činností na prodejně. Nikde žádné kabely, jen spousta dat k dispozici.
Promoce nebo emoce? Česko drží prvenství v nakupování rychloobrátkového zboží v akci. Privátní značky výrazně přispěly ke zvýšení podílu akčních cen. Prodejci by neměli snižovat cenu, ale zvyšovat vnímanou hodnotu zboží.
Efektivní dodavatelský řetězec: dodavatelský řetězec u čerstvých potravin ovlivňují tři základní proměnné: predikovatelnost spotřeby, spolehlivost zdrojů a rychlost spojená s kvalitou logistických procesů.
Budoucnost lidí v retailu: bude nutné zavést nový pracovní model organizace, týmů a jejich rolí, stejně jako odpovědnosti a kompetence lidí. Lépe identifikovat vzdělávací a rekvalifikační potřeby, posílit průběžné vzdělávání, podporu a motivaci zaměstnanců. Práce v retailu by mohla být v budoucnu velmi pestrá a zajímavá.

PořadíNázevObrat v mld. KčPočet prodejen
1.Lidl84,4316
2.Kaufland72143
3.Albert61,4337
4.Penny48,7420
5.Tesco Stores45,7186
6.Billa33,7254
7.Makro Cash&Carry32,113
8.Globus24,916

Zdroj: Obchodní rejstřík, výroční zprávy spoelčností

Podle studie vědců z Mendelovy univerzity a dat z ÚOHS drží na českém maloobchodním trhu 75 % podíl osm největších obchodních řetězců patřících do šesti nadnárodních skupin. Ročně řetězce investují do modernizace 10-12 mld. Kč. Na jednu prodejnu vychází v průměru 2 337 zákazníků. Dle výzkumné agentury GfK dosahuje aktuální podíl nákupů ve slevě 53 %, podíl privátních značek řetězců 30 %. Čeští spotřebitelé jsou ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi na obchodníky nejvíce naštvaní. Cítí se tak až 47 % Čechů, zatímco v Evropě je to v průměru 37 %.

Ve středu 27. 3. večer proběhlo na Retail Summitu vyhlášení vítězů 21. ročníku soutěže Mastercard Obchodník roku. Absolutním vítězem se stal řetězec lékáren Dr. Max ze skupiny Penta. V kategorii Obchodník s potravinami opět zvítězila společnost Lidl Česká republika. Druhé místo připadlo Kauflandu a na třetím místě skončil Penny Market. Samostatně porota vyhlásila i cenu za největší přínos z hlediska inovací. Zvítězil velkoobchod Makro & Carry s iniciativou České pole, která pomáhá dostat do obchodů potraviny českého původu. Jako zodpovědného obchodníka zvolil SOCR společnost Tesco. Ocenil prospěšné projekty v environmentální a sociální oblasti, jako jsou snižování plýtvání potravinami, odpadu či uhlíkové stopy.

Konference Retail Summit za uplynulých 30 let dvakrát změnila název, třikrát logo a pětkrát místo konání. Stála u samotného otevírání volného trhu a počátku moderního obchodu v 90. letech. Otevírala oči i nové příležitosti. Po celou dobu poskytuje možnost setkávání a výměny zkušeností pro obchodníky, výrobce a dodavatele řešení z České republiky i dalších zemí středoevropského regionu. Polovinu jejích návštěvníků tvoří ředitelé a vrcholní manažeři. Příští 31. ročník Retail Summitu se bude konat v Praze na jaře 2025.

Připravil: Ing. Jaromír Dřízal

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.