Jdu s dobou, proto jsem chtěl úvodník nechat napsat umělou inteligenci. Nevyšlo to. Byly to všeobecné povrchní kecy, i když na stroj „dost dobrý“. Rostoucí schopnosti umělé „inteligence“ jsou jen jednou ukázkou toho, jak se svět mění.
Jinou ukázkou změny, a to změny k lepšímu, je změna průměrné ziskovosti českých pekařů. Za poslední dva roky se drtivé většině pekáren podařilo prosadit vyšší prodejní ceny a dostat se tak do situace, kdy konečně vydělávají přiměřené peníze. To se projevuje, a ještě projeví, v investicích do pekáren, které pomohou dále zatraktivnit obor z pohledu potenciálních zaměstnanců. Na jaře nás čeká „výsledková sezóna“, kdy budou uzavřeny účty firem za rok 2023 a jejich základní údaje se stanou součástí sbírky listin Obchodního rejstříku.
Lze očekávat, že zisky některých firem z pekařského oboru budou násobně vyšší, než bylo zvykem. Lze také čekat, že se tohoto tématu ujme nějaký novinář nebo politik, případně oba. Proto je třeba, aby se pekaři na tuto novou situaci připravili. Jejich zisky nejsou nemorální. Právě naopak, po letech, v některých případech dekádách velmi nízké ziskovosti, si pekaři zaslouží přiměřený zisk.
Finančníci často používají k vyjádření ziskovosti firmy ukazatel EBITDA vztažený k obratu. Podělí EBITDA obratem a vyjde jim procento ziskovosti. Obrat firmy není třeba vysvětlovat, zkrátka tržby. EBITDA je jakýsi „provozní výsledek před odečtením odpisů“, tedy indikátor ukazující provozní hospodaření společnosti. Procento EBITDA se v Evropě pohybuje průměrně kolem 10 %, liší se ale obor od oboru, země od země, rok od roku.
Máte-li tedy obrat 100 milionů, EBITDA na úrovni 10 milionů není žádný luxus. Je to průměr, a měli byste ho dosáhnout každý rok. Navíc, EBITDA není totéž, co čistý zisk. Je třeba z něj odečíst odpisy, které mohou být významné, dále finanční výsledek a také daně z příjmu. Takže z těch 10 milionů může zůstat klidně čistá nula… A když něco zbude, zodpovědný hospodář zisk neprojí a nepropije, ale bude jej investovat do své firmy. Do technického vybavení, do zaměstnanců, do inovací. A pokud bude chtít, může si za něj dovolit i nějaký ten luxus pro sebe. Za to není třeba se stydět.
Vydělávat přiměřené peníze není ostuda, ale úspěch. Ať to pekařům vydrží co nejdéle. Mají to ve svých rukou!
Tomáš Podivinský
předseda DR SPaC

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.