Talentovaní mladí pekaři ve dnech 19. a 20. března opět změřili síly v soutěži Pekař roku 2024 junior. Proti sobě se utkala desítka nejlepších studentů z potravinářských škol a učilišť z celé republiky. Stejně jako v předchozích letech akci podpořil hlavní partner soutěže Albert. Obchodník podporuje rozvoj studentů pekařského oboru, kterým nabízí možnost praxe v pekárnách svých velkých prodejen.
Podpora rozvoje učňů a studentů je dlouhodobou strategií společnosti Albert. Ve spolupráci se Svazem pekařů a cukrářů v ČR, odbornými školami a učilišti se řetězec aktivně podílí na popularizaci pekařského řemesla. Společnost rovněž nabízí zájemcům z řad učňů praxi ve svých pekárnách, při níž mají jedinečnou příležitost pracovat pod dohledem zkušených pekařů a zdokonalovat své dovednosti výroby pečiva.
„V Albertu je pro nás zásadní nabízet našim zákazníkům kvalitní a čerstvé pečivo, a stejně tak důležitá je pro nás také podpora tradiční pekařiny. Jsme rádi, že prostřednictvím nabídky studentských praxí přispíváme k zachování rukodělné tvorby a tradice výroby českého pečiva,“ vysvětluje Eva Mušinská, která se v Albertu stará o spolupráci s odbornými školami, a stejně jako v minulých letech osobně dorazila na soutěž Pekař roku junior, aby podpořila mladé pekařské talenty.
Záleží nám na mladé generaci zaměstnanců
Jaké jsou hlavní dovednosti a znalosti, které se učni během praxe ve vašich pekárnách naučí?
Studenty zapojujeme do všech činností spojených s provozem pekárny. Na praxi většinou začínají s jednoduššími činnostmi, od zakládání zboží do regálů, dozdobování pekařských výrobků až po práci s těstem. Po jejich zaškolení je učíme připravovat suroviny na hnětení těsta, jeho zadělávání a kontrolu zralosti až po zpracování těsta do finální podoby před pečením. Nemine je ani následný úklid a čištění strojů a plechů, zkrátka si vyzkouší všechny činnosti, které dělají ostatní zaměstnanci pekárny.
Jak rozvíjíte budoucí pekaře?
Rozvoj pekařských učňů vyžaduje komplexní přístup, který spočívá v kombinaci praxe a teoretických znalostí a dovedností. V Albertu klademe důraz na celkový profesní a odborný rozvoj učňů, a to jak prostřednictvím praktických zkušeností, tak i teoretického vzdělávání. Praxe jim poskytuje pevné pracovní návyky a přehled o fungování pekárny, zatímco teoretická část je klíčová pro porozumění procesům pečení, vlastnostem jednotlivých surovin a bezpečnostním postupům v provozu. Nepřehlížíme ani důležitost konstruktivní zpětné vazby, která je pro jejich profesní i osobní růst nepostradatelná.
Jaké jsou nejčastější výzvy, se kterými se učni při své praxi setkávají, a jak s nimi pracujete?
Největší výzvou pro naše studenty je úspěšné zvládnutí celého procesu přípravy těst až po upečení ve správné kvalitě a požadovaném množství. Musím říct, že máme v našich pekárnách velmi šikovné žáky, kteří v posledním ročníku studia zvládají provoz pekárny na výbornou.
Jaké jsou možnosti pokračování pro učně po ukončení praxe?
Šikovným studentům nabízíme v posledním ročníku studia stálou práci. Po vyučení tak mohou nastoupit na hlavní pracovní poměr nebo na zkrácený úvazek. Někteří začínají s brigádami již v průběhu studia a chodí pomáhat do pekárny po škole, o prázdninách nebo o víkendech. Osobně mi dělá velkou radost vidět bývalé učně mezi stálými zaměstnanci společnosti Albert.
Jakou cestou mohou potenciální zájemci o praxi zažádat?
Ve většině případů nás osloví škola samotná s žádostí o zařazení žáků do našich pekáren. V rámci výuky i praxe dlouhodobě spolupracujeme s desítkami odborných škol, se kterými uzavíráme smlouvy o spolupráci. Školy do našich pekáren poté zařadí sjednaný počet žáků, kterých je ročně celkově více než stovka. Zúčastňujeme se také náborových dnů ve školách, podporujeme různé studentské soutěže, samozřejmě včetně soutěže Pekař roku junior, pořádáme pro školy exkurze a zapojujeme se do dalších různorodých projektů, abychom ukázali, že Albert podporuje řemeslo a že mu na mladé generaci zaměstnanců záleží.
Chceme dopřát tradiční chutě i těm, kteří hledají alternativy běžného pečiva
Rok od roku se zvyšuje počet zákazníků, kteří ze zdravotních, dietních nebo etických důvodů vyhledávají alternativy klasických pekařských výrobků. V Albertu tak pokračují ve vývoji čerstvého a kvalitního pečiva, které by uspokojilo potřeby rostoucího počtu těchto spotřebitelů. Jedním ze stabilně rostoucích segmentů je poptávka po bezlepkových produktech. Do velikonoční nabídky tak nově řetězec zařadil například bezlepkový mazanec a bezlepkového zajíčka.
„Dlouhodobě pozorujeme nárůst poptávky po bezlepkových variantách pečiva a rovněž chceme dopřát čerstvé a kvalitní pečivo také lidem s intolerancí lepku. Ve stálé nabídce najdou zákazníci s celiakií kromě bezlepkového bochníku nově také tradiční mazanec bez lepku a velikonočního bezlepkového zajíčka, aby si i oni mohli dopřát Velikonoce se vším všudy a bez náhrad jejich oblíbených produktů,“ říká Václav Bozděch, manažer vlastní produkce pečiva obchodů Albert.
Kromě rostoucího segmentu bezlepkového pečiva rychle roste také popularita vegetariánských a veganských pekařských produktů. Podobně jako u bezlepkového pečiva se s narůstající poptávkou po těchto produktech zvyšuje i jejich dostupnost. „Růst zájmu o veganské pečivo odráží stále se měnící potřeby a preference spotřebitelů. Tyto trendy ukazují, že stravování se stává nejen otázkou chuti, ale také hodnot a principů, které jsou pro spotřebitele stále důležitější. Proto v naší pekárně už nyní tito zákazníci najdou například veganský hot dog, štangl nebo proteinový croissant. Chceme našim zákazníkům vyhovět ve všech jejich potřebách, každý si u nás najde to své,“ doplňuje Václav Bozděch.
Žitné, bio i bezlepkové. Cílem Alberta je nabízet kvalitní a dostupné čerstvé pečivo pro všechny!
Galerie
Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.