Sudé roky mají u novopackých cukrářek vždy zvláštní kouzlo a nádech. V sudých letech se totiž konají nejprestižnější světové soutěže (olympiády, světové poháry) v cukrářské artistice, což je v Nové Pace vždy vnímáno jako velká výzva.
Rok 2024 přinesl další ročník Světové olympiády kuchařů a cukrářů IKA/ CULINARY OLYMPICS STUTTGART. Ve dnech 2. – 7. února se v německém Stuttgartu, který je historicky kolébkou gastronomických olympiád, sešli zástupci 55 národů, aby poměřili své schopnosti a dovednosti v kuchařském a cukrářském umění.
Z novopacké střední školy gastronomie a služeb se tentokrát na náročnou soutěž vydalo čtyřčlenné soutěžní družstvo ve složení 3x Lucie a 1x Martina (Lucie Budínová, Lucie Hendrychová a Lucie Nosková – všechny žákyně 3. ročníku oboru Cukrář a Martina Bártová – absolventka oborů Cukrář a Pekař, nyní studentka nástavbového oboru Podnikání). Zatímco Martina měla již zkušenost s účastí na Světovém poháru v Lucembursku, odkud si přivezla bronzovou medaili, všechny tři Lucie se tak náročné soutěže (nerozlišuje např. věkové kategorie) účastnily poprvé ve svém životě.
Děvčata tradičně soutěžila v kategorii D2 – Cukrářské artistice, což byla dle počtu soutěžících (213 za celou olympiádu, z toho 64 v den účasti děvčat z Nové Paky) nejpočetnější kategorie olympiády a podle hodnocení viceprezidenta Světové asociace kuchařů a cukrářů i jedna z nejnáročnějších a životním i profesním zkušenostem novopacké cukrářky na tomto prestižním klání neztratily, svědčí celkové výsledky.
Lucie Budínová s exponátem „Naděje z hlubin“ získala sice „pouze“ diplom mezinárodní poroty, ale její exponát se i tak těšil velkému zájmu a obdivu návštěvníků. Dál už to pouze cinkalo. Lucie Hendrychová s exponátem inspirovaným pohádkou Na vlásku „Cesta za snem“ a Lucie Nosková se „lvím“ exponátem „Brána do světa fantazie“ získaly za svá zdařilá díla bronzové medaile a jen nepatrný rozdíl 3 a 3,5 bodu je dělil od zisku stříbra. Životní sen si pak splnila Martina Bártová, která se svým působivým exponátem „V dýních“ získala zlatou medaili. Roztomilý svět myší kolonie zabydlené v dýních, obrovský cit pro detail, pečlivost a propracovanost celého exponátu, to vše okouzlilo porotu, která nešetřila při hodnotícím rozboru chválou, ale následně i návštěvníky olympiády. Celková bilance tedy zní – 2x bronz, 1x zlato.
Poděkování za skvělý úspěch patří jak všem čtyřem děvčatům, tak i všem učitelkám odborného výcviku, které děvčatům vytvořily podmínky pro přípravu, a především Elišce Hebké, Anetě Růžkové a Barboře Krausové, které děvčata na soutěž připravovaly. Všem obrovský dík, vždyť příprava trvala přes 3 měsíce a nad exponáty strávily od 300 až do 441 hodin čistého času.
Účast žákyň na soutěži vycházela z dlouhodobého programu školy na podporu nadaných a talentovaných žáků, přípravu na soutěž finančně podpořil přes školní projekt Talentcentrum Krajský úřad Královéhradeckého kraje a vlastní realizace byla finančně podpořena školním projektem v rámci mezinárodního programu ERASMUS +. SŠGS Nová Paka je v současné době držitelkou již celkem 25 medailí z mezinárodních soutěží (z toho 10 zlatých), čímž navýšila národní rekord v počtu medailí ze světových soutěží v cukrářské artistice.
Skvělá vizitka kvality českého cukrářství!
Mgr. Petr Jaroš
Galerie
Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.