Potravinářský provoz patří z hlediska zatížení podlah k těm nejtěžším. Na podlahu působí velké spektrum zatížení a především kombinace zatížení v jeden okamžik. Horká voda často v kombinaci s čistícími detergenty, pojezd kovovým kolem s velkou hmotností, mechanický ráz pádem např. řeznických háků na maso, ale nejen těch apod. V takovémto zatížení obstojí podlaha, která je konstruovaná právě na tuto kombinaci.
Polyuretanbetonová podlaha je tvořena speciálními plnivy a pojivem je polyuretanová pryskyřice, a to dává podlaze výjimečnou odolnost. Polyuretan má vysokou teplotní odolnost. Je to houževnatá hmota, která snese vysoký mechanický ráz, v kombinaci se speciálním plnivem, bez poškození. A v neposlední řadě je vysoce chemicky odolná. Odolává celé škále kyselin a zásad, a to i za vysokých teplot.
Podlahové systémy byly prvotně vytvořeny pro ochranu podkladních betonových vrstev. Pro ochranu podlahové statiky, aby se výrazně prodloužila životnost stavby. Druhotně také podlahové systémy plní funkci estetickou a bezpečnostní (např. vytvoření protiskluzné struktury povrchu, barevné označení zón apod.).
A právě prvotřídní odolnost podlahy proti uvedené kombinaci zatížení je základním předpokladem pro bezpečnost provozu ve smyslu pohybu zaměstnanců (podlahy protiskluzné, bez výtluků) a také ve smyslu vhodnosti použití pro potravinářský provoz z hlediska požadavků platné legislativy.
Pojďme se tedy podívat na to, jak jednotlivé zátěže v potravinářství fungují.
Mechanická odolnost
Houževnatost a odolnost polyuretanbetonové podlahy je prověřená především praxí, tedy dlouhodobým používáním v provozech, kde je vysoký mechanický ráz. Při pádu břemene na podlahu nedojde u této houževnaté podlahy k prasknutí. Může se objevit povrchové „odseknutí“ v případě, že břemeno spadne ostrou hranou a je skutečně těžké. Ale povrch podlahy je stále uzavřený a odolnost podlahy je stále stejná v celém průřezu. Tedy je zajištěn požadavek ochrany podkladního betonu tak, aby nedocházelo k jeho poškozování. Podlaha by měla bez problémů odolávat pojezdu těžkého vozíku, a to i případně s kovovým kolem. Zde působí velká zátěž v jednom bodě a právě houževnatost polyuretanového systému zajistí neporušení podlahy a to i v místech s vysokou frekvencí pohybu těchto vozíků a v místech např. častého točení a vyzvedání a opětného spouštění na podlahu (např. „LASKA“ vozíky v místě nakládání suroviny pro výrobu, pád sudů KEG, litinová kola díže na těsto u pekařů apod.).
Chemická odolnost
Na podlahu v potravinářství působí chemie z různých zdrojů. Jedná se o součást potraviny (tuk, krev, sůl aj.). Různé součásti technologií pro čištění např. varných komor, udíren a samozřejmě čistící detergenty pro čištění stavebních částí stěn a podlah. Čistící detergenty jsou buď kyselé, nebo zásadité. Zásada odmastí povrch a kyselina odstraní usazeniny vodního kamene. Koncentrace roztoků se pohybují do 5 %. Nemělo by dojít k poškození a barevné změně povrchu podlahy, a to i za vysokých teplot. Při vyšší koncentraci těchto médií může dojít k barevné změně povrchu, kdy záleží na velikosti koncentrace a době expozice chemikálie na povrchu podlahy. Měla by nastat pouze barevná změna, nemělo by dojít k poškození povrchu podlahy. Podlaha by měla být nadále funkční se stejnou deklarovanou odolností při dodržení deklarovaných protiskluzných vlastností.
Teplotní odolnost
Vařená výroba, udírny, varné komory, pekařské pece, kotle ve varnách kuchyní aj. To jsou mimo jiné všechno prostory a místa, kde působí teplotní zátěž na podlahy a to i teplotní šok, tedy náhlé prudké zvýšení teploty vlivem např. vylití horké tekutiny na povrch podlahy. Podlaha by měla odolat této náhlé změně teploty i s trvalou (dlouhodobou) teplotní zátěží až do +130°C. Při náhlé změně teploty dojde na povrchu podlahy k roztažení, ale chladná vnitřní hmota podlahy se stále nerozpíná a právě tato změna protažení způsobuje u materiálů na bázi epoxidu nebo metylmetakrylátu popraskání povrchu a následné zatečení chemie do podkladních betonů a jejich poškození. U polyuretanbetonu tomu tak není. Právě tato houževnatá podlahovina překlene rozdílné roztažení na povrchu hmoty bez prasklin a poškození – v intervalu teplot od -40 °C až do +130 °C. Podlaha Remmers Crete je odolná teplotnímu zatížení pekařských vozíků při výjezdu z pece při bodové teplotní zátěži +250°C.
Protiskluznost
Velmi důležitou vlastností podlahy v potravinářském průmyslu je její protiskluznost. Znečištěná podlaha tukem jak živočišným, tak rostlinným se stává pro obsluhu nebezpečným kluzištěm. Vysoká a spolehlivá protiskluznost je také důležitá například v místě stájí a naháněk na jatkách. Bezpečnost a „pevné stání“ zvířat na podlaze je důležitým a nedílným požadavkem státních kontrolních úřadů. Stanovení protiskluznosti se zařazuje do pěti klasifikačních tříd R9 až R13 dle DIN 51130, přičemž třída R13 je s nejvyšším protiskluzem. Povrchy se zařazují do těchto tříd pomocí zkoušky na rampě, kdy se figurant pohybuje s předepsanou obuví a rampa se naklání. Ve chvíli, kdy figurant uklouzne, se odečte úhel naklonu a podlaha se zařadí do příslušné třídy. Vybavení testovacích osob, např. bezpečnostní obuví, upravuje norma DIN EN 345-1. To vše za předpokladu použití skutečně kvalitních a ostrohraných plniv. Pro provoz pekáren je ideální povrch podlahového systému Remmers Crete HF ve stupni protiskluzu R12 – bezpečný pohyb při povlaku kluzkého moučného prachu.
Vyhláška eS 852/2004 stanovuje Obecné požadavky na potravinářské provozy, kde se uvádí následující požadavky pro povrchy podlahových systémů:
Podlahové povrchy udržovány v řádném stavu a musí být snadno čistitelné a tam, kde to je nezbytné, snadno dezinfikovatelné. To vyžaduje použití odolných, ne nasákavých, omyvatelných a netoxických materiálů, pokud provozovatelé potravinářských podniků nepřesvědčí příslušný orgán o vhodnosti jiných použitých materiálů. Podle vhodnosti musí podlahy umožňovat vyhovující odvod vody z povrchu.
Martin Mrštný
Remmers s.r.o.
Galerie
Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.