Menu

Mají ultrazpracované potraviny vliv na naše zdraví?

Pod tímto titulkem až bulvárního charakteru vyšla zpráva WHO z 12. 6. 2024 s názvem Komerční determinanty nepřenosných nemocí v evropském regionu. Zdůrazňuje, jak tzv. velký průmysl podporuje chronické nemoci, brání zdravotní politice a zaměřuje se na zranitelné obyvatele. Regionální kancelář WHO pro Evropu v ní vysvětluje, jak konkrétní průmyslová odvětví souvisejí se špatným zdravím a předčasnou úmrtností v celé Evropě a střední Asii a jak zasahují a ovlivňují prevenci a kontrolu nepřenosných nemocí (kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a cukrovky) i jejich rizikových faktorů včetně tabáku, alkoholu, nezdravé stravy a obezity. Zpráva vyzývá vlády evropských zemí, aby zavedly mechanismy pro identifikaci střetů zájmů a ochranu veřejných politik před průmyslovými zásahy.

Belgický místopředseda vlády a ministr sociálních věcí a veřejného zdraví Frank Vandenbroucke zahájil zprávou WHO celodenní akci v Bruselu o komerčních determinantech nepřenosných nemocí. Zpráva vrhá světlo na širokou škálu taktik, které průmyslová odvětví používají k maximalizaci zisků a jimiž podkopávají veřejné zdraví.

„Velká čtyřka“

Čtyři skupiny produktů – tabák, ultrazpracované potraviny, fosilní paliva a alkohol – jsou jen v evropském regionu zcela nebo částečně zodpovědné za 2,7 milionu úmrtí ročně. Zpráva popisuje, jak konsolidace této „velké čtyřky“ do malého počtu nadnárodních korporací jim umožnila získat významnou moc nad politickým a právním kontextem, ve kterém působí, a bránit regulacím veřejného zájmu, jež by mohly ovlivnit jejich zisk. Dr. Hans Henri Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu, na zmíněném mítinku řekl: „Čtyři průmyslová odvětví zabijí v našem regionu každý den nejméně 7000 lidí. Stejné velké komerční subjekty blokují regulaci, která by chránila veřejnost před škodlivými produkty a marketingem a která by hájila zdravotní politiku před průmyslovými zásahy. Odvětvové taktiky zahrnují vykořisťování zranitelných lidí prostřednictvím cílených marketingových strategií, klamání spotřebitelů a nepravdivá tvrzení o výhodách jejich produktů nebo jejich ekologických vlivech. Dnes poskytujeme nezpochybnitelné důkazy o škodlivých obchodních praktikách a produktech a říkáme: Lidé musí mít vždy přednost před ziskem.“

Zpráva obsahuje i sérii případových studií a popisuje, jak „velký průmysl“ používá zjevné i skryté metody k oddálení, odrazování a blokování politik proti nepřenosným nemocem, jako jsou opatření na kontrolu tabáku a povinné zdravotní a nutriční označování potravin a alkoholických výrobků.

Byly však zmíněny i některé úspěchy. V Estonsku pomohla koalice zdravotnických partnerů prosadit legislativu pro zdanění nápojů slazených cukrem. Ve Slovinsku pomohla organizace občanské společnosti zajistit schválení přísnější tabákové legislativy.

Více na: https://www.who.int/azerbaijan/news/item/12-06-2024-just-four-industries-cause-2.7-million–deaths-in-the-european-region-every-year

Ještě týž den se na serveru Euronews.com objevila reakce velkých evropských potravinářů zastoupených v organizaci FoodDrinkEurope, založené v roce 1982 jako konfederace potravinářského průmyslu v Evropské unii. FDE zastupuje zájmy potravinářských a nápojových společností, národních potravinářských a nápojových federací a specifických sektorových asociací se sídlem v Evropě. Čeští potravináři jsou zde zastoupeni Potravinářskou komorou ČR.

Vědecká ředitelka FDE Rebeca Fernández v reakci na zprávu WHO uvedla, že spojení „konzumace zpracovaných potravin s tabákem a fosilními palivy je nezodpovědné a nehorázně zavádějící“. „Všichni potřebujeme jídlo – a všichni potřebujeme zpracované potraviny,“ dodala s tím, že zpráva WHO neupozorňuje, že neexistuje žádná uznaná definice ultrazpracovaných potravin.

Více na: https://www.euronews.com/health/2024/06/12/these-four-industries-alone-cause-27-million-deaths-in-european-region-new-who-report-find

Dodejme, že sám o sobě odvážný je i termín „nezdravá strava“. Sami potravináři vždy tvrdí, že neexistuje nezdravá potravina, ale nezdravé množství dané potraviny.

Toto je část titulku a příklad dalšího silného prohlášení ze strany WHO v podcastu Science in 5, který si lze poslechnout nebo přečíst jeho přepis na stránkách WHO z 1. 3. 2024. Autorem je Dr. Francesco Branca, ředitel odboru výživy pro zdraví a rozvoj Světové zdravotnické organizace.
F. Branca zde mimo jiné tvrdí, že obezitou lidé trpí také kvůli konzumaci nezdravé stravy (doslova „unhealthy diet“). Mnoho lidí podle něj žije v prostředí vedoucím k obezitě kvůli potravinám s vysokým obsahem energie, které jsou kdykoli dostupné, a navíc jsou levné.

Na otázku: „Co když nemám přístup ke zdravému jídlu nebo nemám snadný přístup ke cvičení – jak mohu předcházet obezitě a chránit se?“ Dr. Branca odpovídá: „Komunitní a národní politika by měla každému pomoci v přístupu ke zdravému životnímu stylu. Rád bych všem dal několik tipů. Pokud jste dospělí, volte celozrnné výrobky, ovoce a zeleninu, zdravé tuky a omezte cukry. Upřednostňujte vodu před jakýmikoli jinými nápoji, buďte aktivní. Pokud jste maminkou malého kojence, kojte ho, dokud můžete. Starším dětem pak podávejte vodu a ne cukrem slazené nápoje, ovoce a zeleninu místo cukrovinek. Choďte do školy, omezte čas strávený u obrazovky a ujistěte se, že máte dostatek spánku.“

Více na: https://www.who.int/podcasts/episode/science-in-5/episode–113—obesity

Komise pro ekonomiku potravinového systému (Food System Economics Commission, FSEC), sdružující přední světové odborníky na ekonomiku změny klimatu, zdraví, výživy, zemědělství a přírodních zdrojů, která poskytuje politickým a ekonomickým subjektům s rozhodovací pravomocí nástroje a důkazy k posunu systémů potravin a využívání půdy, se také prezentovala zprávou nechválící potravinářský průmysl. V březnu 2024 vydala přehled hlavních zásad (policy brief) s názvem Posun ve stravování. V tomto dokumentu poukazuje na celosvětový trend rychlého a levného stravování závislého na škodlivém nadnárodním průmyslovém potravinovém systému, který vede k závažným problémům v oblasti lidského zdraví, odolnosti a udržitelnosti zemědělství. Zdůrazňuje potřebu změny stravování, která by zvrátila globální dopad na zdraví, délku života populace a životní prostředí.

Hlavní body a klíčová doporučení:

Nutná globální změna stravování: do roku 2050 se doporučuje komise EAT-Lancet posun směrem ke zdravé referenční stravě, a to zvýšením spotřeby ovoce, zeleniny, ořechů, sóji a luštěnin a snížením příjmu cukrů, rostlinných olejů, červeného masa, drůbeže, vajec a mléčných výrobků.

Ekonomické a environmentální přínosy: tento posun je považován za ekonomicky výhodný a biofyzikálně proveditelný. Mohl by snížit počet chronických onemocnění, odstranit podvýživu, zachránit 174 milionů životů do roku 2050 a přispět k udržitelnosti životního prostředí.

Politická doporučení

Pobídky a regulace: zavést harmonizované zdanění nezdravých potravin a nápojů; přerozdělit zemědělské dotace na zdravější potraviny; využívat kupní sílu vlád k výběru zdravých potravin pro své instituce; regulovat marketing a označování s cílem chránit zranitelné skupiny obyvatel před reklamou na nezdravé potraviny.

Inovace: podporovat změnu složení výrobků s cílem snížit obsah soli, cukrů a tuků; podporovat vývoj udržitelných alternativních bílkovin; investovat do nových výrobků, které jsou zdravé a kulturně vhodné, a propagovat je.

Investice: investovat do infrastruktury na podporu výroby zdravých potravin, aby byla zdravá strava všude dostupná a cenově přijatelná.

Více na: https://foodsystemeconomics.org/wp-content/uploads/FSEC_Policy_Brief_Diets_v1.3.pdf

Vedle rostoucího počtu vědeckých publikací na toto téma ve světě získávají na popularitě také takto zaměřené knihy určené pro veřejnost. První vlaštovka se objevila už i v češtině a okamžitě zaznamenala úspěchy v prodeji. Speciálně pro nás pekaře je ale svým způsobem hrozbou kvůli obrázku pečiva na obálce jak české verze, tak originálu.

Nakladatel knihu uvádí tímto textem:

Víte čím krmíte sebe a své děti?

Vydejte se na fascinující a zároveň děsivou cestu do světa ultrazpracovaných potravin. S pomocí vědy odhalíte, co skutečně jíte a proč moderní strava vede spíše než ke zdraví a rovnováze k chronickým nemocem, duševním chorobám a závislostem. Kromě nečekaného složení běžných potravin rozkrývá autor také znepokojivé výrobní procesy a zákeřné marketingové taktiky, které nás nutí po těchto chemických pochoutkách sahat znovu a znovu. Smířit se s tím ale nemusíte! Autor, který experimentálně zkusil měsíc se stravovat stejně špatně jako typický britský teenager, ukazuje, jak se závislostí na „nejídle“ úspěšně bojovat a konečně převzít vědomou kontrolu nad tím, co denně konzumujeme.

I obálky dalších děl na téma zpracované potraviny a jejich škodlivost pro lidské zdraví obsahují pekařské výrobky:

Ing. Eva Řehák Nováková
externí spolupracovnice SPaC

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.