Menu

AGRO VYSOČINA BYSTRÉ Farmáři s pekárnou

Po revoluci v roce 89 se některé nově vznikající zemědělské farmy rozhodly diverzifikovat podnikání a zvýšit tak svoji efektivitu. Jako přirozená návaznost na rostlinou výrobu se nabízel vstup do potravinářství, v duchu hesla „Z vidlí na vidličku“. Zhodnocení produkce obilí ve vlastní pekárně se jevilo jako logické a ekonomicky zajímavé. Farmáři však netušili, že pekařina má svá úskalí a je velmi náročná na lidskou práci. Kapitálově silná firma si však může dovolit zainvestovat do automatizace a tento handicap eliminovat. Při kvalitním manažerském řízení může spojení zemědělské farmy a vlastní pekárny přinášet pozitivní efekty, synergie funguje v praxi a spokojení zákazníci se vracejí pro své oblíbené speciality.

Společnost AGRO VYSOČINA BYSTRÉ akciová společnost vznikla 6. 5. 1996 a svou činností navázala na hospodaření Zemědělského družstva Vysočina Bystré. V současné době je tato akciová společnost majetkově a kapitálově stabilní firmou zabývající se klasickou zemědělskou prvovýrobou, provozem podnikových maloprodejen a velký význam má pro firmu pekárenská výroba realizovaná ve vlastní pekárně.

Společnost se nachází v nejjižnějším cípu Pardubického kraje v okrese Svitavy mezi městy Polička a Olešnice na Moravě. Hospodaří a provozuje činnosti v katastrálních územích obcí Bystré, Hartmanice, Trpín, Jedlová, Hamry a Hlásnice. Zemědělská prvovýroba zahrnuje klasickou rostlinnou výrobu se zaměřením na pěstování obilovin, olejnin a technických plodin. V živočišné výrobě se společnost zabývá chovem dojného českého červenostrakatého skotu s uzavřeným obratem stáda. AGRO VYSOČINA BYSTRÉ akciová společnost dosahuje v posledních letech celkového ročního obratu kolem 90 milionů korun. Firma zaměstnává v průměru asi 100 osob a je tak významným zaměstnavatelem v regionu.

Vznik pekárny v rámci zemědělského družstva vysvětluje ředitel společnosti Jan Dittrich: „Rozhodnutí vybudovat funkční pekárnu v rámci zemědělského podniku padlo již na konci éry minulého režimu. Přes problémy související se změnou politických a hospodářských poměrů po listopadu 1989 zahájila Bysterská pekárna svoji činnost 1. 10. 1991. Již v té době bylo jedním z hlavních záměrů, aby zemědělský podnik diverzifikoval a rozšířil možnosti svých příjmů a činností. Dalším důvodem byla možnost zpracování a zhodnocení vlastních zemědělských produktů. Vypěstované potravinářské obilí využíváme ke zpracování na kvalitní mouku a následně v naší pekárně. Posledních 15 let spolupracujeme výhradně s Mlýny Voženílek Předměřice nad Labem. Jsme spokojeni po všech stránkách spolupráce. Letošní sklizeň hodnotím jako dobrou, jak z pohledu výnosů, tak i kvality. Nepřišly výraznější srážky do zralého obilí, takže není výraznější problém s pádovým číslem zrna, a to ani u žita“.

„Jsme klasický zemědělský podnik střední velikosti, který obhospodařuje asi 1500 ha zemědělské půdy. Chováme 440 ks dojnic, vykrmujeme 220 ks jatečných býků a celkově se staráme o 1200 ks skotu. Těší mne v našem podnikání zejména velmi dobré výsledky rostlinné výroby z pohledu výnosů – pšenice běžně 6,5 t/ha, žito 7,5 t/ha, řepka 3,8 t/ha. Průměrně se nám daří v rámci možnosti v mléčné užitkovosti dojnic na úrovni 7200 l mléka na kus a laktaci.

Trápí mne, že pro současnou vládu je dle mého názoru zemědělství zcela na okraji zájmu. Loni nastavená pravidla zemědělského podnikání, vč. nových pravidel a podmínek rozdělování dotací, nejsou správná a spravedlivá.

Co se týče pekařiny, je to obor náročný, v některých aspektech náročnější než zemědělství. Pekárna naší velikosti, výrobního programu a širokého sortimentu, kde je vysoký podíl ruční práce, je omezena z pohledu odpovídajícího odměňování zaměstnanců. To sebou přináší jejich nedostatek. I my bychom těžko zabezpečili chod pekárny bez ukrajinských pracovnic.

Pozitivně vnímám činnost pekařského Svazu, a to v rovině poradenské, servisní organizace, která hájí zájmy nás, pekařů navenek, vůči státní správě, či v oblasti legislativní a mediální. Tuto činnost vykonává v zásadě úspěšně a je prospěšným partnerem výkonných pekařů“, konstatuje ředitel Dittrich.

Pekárna byla založena v roce 1991 (letos si tak připomíná již 33 let nepřetržitého provozu) a pracuje zde přibližně 30 zaměstnanců. Vychází z tradičních pekařských receptů a technologií a vyrábí chléb a pečivo zajímavé chuti i vzhledu, a přitom vždy dbá na vysokou kvalitu. Sortiment pekařských produktů je poměrně rozsáhlý, stěžejním produktem je však chléb. Základem pro výrobu chleba je klasický třístupňový žitný kvas, který se vyvádí v dížích. Bysterská pekárna své výrobky distribuuje rozvozovými linkami v Kraji Vysočina, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Pečivo dodává šest dnů v týdnu, dle přání zákazníka i několikrát denně. Má již řadu let zavedeny systémy kvality HACCP a ISO 9001.

Dlouholetá a zkušená vedoucí pekárny Romana Nedomová představuje svůj provoz následovně: „Bysterská pekárna se kromě výroby chleba a běžného standardního pečiva zabývá výrobou koláčů a dalších sladkých pochutin, cereálních rohlíků a baget, ale také speciálních chlebů různých tvarů, gramáží a chutí.

Výroba probíhá v dvousměnném provozu, 16 hodin denně. Téměř všechny naše výrobky jsou dílem ruční práce. Pouze rohlíky vyrábíme na moderní lince od Libereckých strojíren. Zaměstnáváme 12 šikovných kolegyň ve výrobě, 2 v expedici, 2 v administrativě pekárny a 6 řidičů pro rozvoz pečiva.

Pečivo rozvážíme jak do blízkých vesnic, tak i do vzdálenějších měst, například Žďáru nad Sázavou, Svitav, Černé Hory, Lipůvky, Tišnova … Zásobujeme také tři nemocnice, tu v Litomyšli, Poličce a velkou nemocnici v Novém Městě na Moravě. Pečivo rovněž dodáváme do několika významných středně velkých českých řetězců. Vzhledem k tomu, že se pekárna Bystré nachází na rozhraní tří okresů i krajů, narážíme na velkou konkurenci pekáren, které jsou v jednotlivých krajích lokálně silné. Ale i přesto s okolními pekaři vycházíme dobře. Pokud se vyskytne nějaký problém ve výrobě, navzájem si pomůžeme a toho si velmi cením“.

Poslední „turbulentní“ roky hodnotí R. Nedomová takto: „Naše výroba je dosti náročná na ruční práci, což ve spojitosti s růstem inflace předchozích let vedlo k nemalému nárůstu mzdových nákladů. V roce 2022 také došlo k velkému navýšení cen energií, vstupních surovin. Všechny tyto okolnosti vedly k tomu, že jsme byli nuceni navýšit ceny pečiva. Stálí odběratelé tyto důvody pro zvýšení cen s pochopením přijali. Bohužel, přes veškeré naše úsilí došlo k mírnému poklesu výroby, ovšem jsem přesvědčená o tom, že díky zaměření na vysokou kvalitu, šíři a průběžnou inovaci sortimentu budeme brzy zpět na původních číslech, či je ještě navýšíme

Každého půl roku zkoušíme spolu s technology nové výrobky. Díky tomu jsme mohli slavit třeba u našeho KRÁLOVSKÉHO CHLEBA, se kterým jsme se přihlásili do soutěže „REGIONÁLNÍ POTRAVINA PARDUBICKÉHO KRAJE“ a k radosti všech našich zaměstnanců jsme ji vyhráli.

Je pro nás velmi důležité, aby zákazníci byli spokojeni a vraceli se pro naše výrobky. Například minulý týden se v pekárně zastavil pán, který Bystrým projížděl na dovolenou, a říkal mi, že si jde koupit ty naše výborné oříškové rohlíčky, které ochutnal loňský rok a nemůže na ně zapomenout. Takové věci nás moc potěší a dodají sílu dál bojovat a snažit se, aby Bysterská pekárna byla stále ta vyhledávaná.“

Text: Ing. Jaromír Dřízal
Foto: fotoarchív AV Bystré

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.