Označení letního období jako okurková sezóna je převzaté z němčiny. Tam se používá výraz „Sauregurkenzeit“, v doslovném překladu tedy něco jako „čas kyselých okurek“. Je to doba, kdy se většinou nic moc zajímavého neděje, neb i v parlamentu mají prázdniny.
Aby si sdělovací prostředky udržely sledovanost a nepřišly o přízeň svých abonentů, servírují jim v tuto dobu občas novinářské kachny, tedy čtivé, pozornost budící, ale často neověřené nebo i zcela smyšlené zprávy (i zde existuje německá obdoba „Zeitungsente“). Tato disciplína se ovšem v posledních letech posunula o několik levelů výš, a tak jsme denně konfrontováni také s fake news, čili dezinformacemi nebo falešnými zprávami, až z toho kolikrát jde člověku hlava kolem.
O čem bych ale měl nyní psát já, chci-li mít aspoň minimální sledovanost? Po střízlivém zhodnocení svých schopností zůstávám nohama na zemi, nebudu se pokoušet o kachnu, natož o fake news, a zbaběle zůstanu u klasického tématu. Ona ta letošní okurková sezóna není až tak okurková a mediální prostor je přeplněn povolebním děním v orgánech Evropské unie nebo personální změnou demokratické prezidentské kandidátky v USA. Taky se trochu červenám a přiznávám, že budu malinko opisovat od kolegy Tomáše Podivínského a navážu na jeho článek v letošním čísle tři. Vzpomínáte? Psal tehdy v březnu velmi pěkně a srozumitelně o změně k lepšímu a o tom, že výsledky pekařského oboru za rok 2023, které se brzy objeví ve sbírce listin Obchodního rejstříku, budou patrně lepší, než bývalo zvykem. Vysvětloval, co to je ukazatel EBITDA, že se poměřuje s obratem a že hodnota 10 % není nic nemorálního, naopak, že to je hodnota, kterou by se měl snažit dosahovat každý zodpovědný hospodář.
Nedalo mi to a abych zjistil, jestli se očekávání naplnilo a trochu jsem se sbírkou listin proklikal. Zjistil jsem, že většina firem, které své výsledky zveřejnily, se skutečně zlepšila a ke kýžené desítce, nebo i mírně nad ni, se po mnoha letech dostala. Nebylo možné si také nevšimnout, že ti, kteří údaje o hospodaření zveřejnili, jsou zatím v menšině a že většina firem své výsledky za minulý rok ještě nevyvěsila. Můžeme spekulovat, jestli je za tím opomenutí, nebo přetrvává stav, kdy se za dobré výsledky stydíme. Může to být také snaha skrýt co nejdéle svoji bilanci a výkaz zisků a ztrát před konkurencí či sousedy, někde možná roli hrají obavy, aby se toho nechytili novináři a politici, jinde strach z reakce obchodních partnerů (hlavně odběratelů), kteří by třeba mohli říct „když ti léta stačila EBITDA do pěti procent a teď jsi na deseti, tak bys mi měl dát slevu…“. Asi to bude směsice důvodů a zřejmě bude trvat ještě pár let, než se společenská atmosféra standardizuje. Těm, kteří o pekařském oboru něco vědí, je ale jasné, že léta strádal a je silně podfinancovaný a podinvestovaný. Má-li přežít a čelit tlaku konkurence na otevřeném evropském trhu a k tomu plnit všechny stupňující se požadavky na bezpečnost potravin, udržitelnost, na zmenšování uhlíkové stopy, na kybernetickou bezpečnost atd., tak prostě musí tvořit zdroje (na dotace bych rozhodně nespoléhal). Možná bychom se mohli inspirovat u našich, mnohdy podceňovaných, přátel na Slovensku, kde existuje veřejná databáze (údajně napojená na daňovou správu; adresa: www.finstat.sk), kde se ihned po podání daňového přiznání firemní výsledky objeví a nikdo se nad tím nepozastavuje.
Já jsem si jistý, že naši pekaři umí nakládat s penězi a se svým majetkem a prostředky, které k nim nyní přitékají o trošku víc, než v minulých letech, využijí k investicím do budoucnosti a k pozvednutí oboru.
Nebo snad znáte někoho z branže, kdo si koupil Rolls-Royce či Maserati?
Přeji vám krásnou druhou půlku léta a dobrou EBITDu i v roce 2024.
Jaromír Gec
člen DR SPaC
Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.