Menu

Chléb v čerstvém nanosáčku z Liberce neztvrdne až devět dní

Jak udržet rohlíky nebo chleba čerstvé i několik dní, řeší snad každý konzument pečiva. Na pomoc s udržením čerstvosti pečených dobrot teď přispěchali vědci z Liberce se svým speciálním sáčkem s nanomembránou. Ten udrží chleba stále v dobré kondici až devět dní.

S vývojem pytlíku, který pomůže udržet pečivo déle čerstvé, univerzitní badatele oslovila společnost Invala, která provozuje mimo jiné chráněné šicí dílny v Turnově či České Lípě. „Běžně po nás firmy chtějí, abychom textilii opatřili paropropustnou membránou, to jsme zkusili i na začátku vývoje tohoto pytlíku na pečivo. Po několika prototypech se ale ukázalo, že cesta vede jinudy,“ popsal vedoucí Katedry hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (TUL) Roman Knížek. Vědci zjistili, že pečivo si žádá paronepropustnou vrstvu, kterou aplikovali formou zátěru na pohledovou lněnou textilii. Použitá vrstva určité množství páry a vzduchu propouští, ale jen velmi omezené. Pro mikroklima v pytlíku je to však ideální.

„Naším úkolem na katedře bylo vyvinout a dodat vrstvu, která udrží v pytlíku mikroklima ideální pro pečivo. Navíc jsme zajistili českého dodavatele na výrobu příslušných membrán tak, aby se výrobek mohl skutečně dostat na trh a k lidem,“ vysvětlil Knížek. Ten právě spolupráci s českým výrobcem považuje za dobrý příklad toho, jak pružně může výzkumný tým fungovat s menšími nebo středními podniky a jak si navzájem mohou být užiteční.

Čerstvý nanosáček vyvíjela a testovala Katedra hodnocení textilií v úzké spolupráci s Klementinou Gáspárovou ze společnosti Invala půl roku. „Mým záměrem bylo mít vlastní produkt. A také mám ráda čerstvý chléb a nerada plýtvám potravinami. Vyzkoušela jsem mnoho různých způsobů uskladnění. Chleba po pár dnech plesnivěl, usychal, stával se nestravitelným. Teď náš pytlík udrží pečivo čerstvé nejméně pět dní a chleba až devět dní,“ přiblížila Gáspárová.

Čerstvý pytlík ušitý v chráněných dílnách by mohl být u výrobce volně v prodeji od letošního prosince.

Zdroj: novinky.cz, 9. 10. 2024

Pekárna V Mouce

Na Velkém náměstí v Hradci Králové vás zavane vůně čerstvého pečiva. Půjdete-li přímo za nosem, ocitnete se před řemeslnou pekárnou V mouce. Přes výlohu můžete nahlédnout přímo do zázemí, kde vznikají famózní pekařské výrobky. Do pekárny V mouce nemíří pouze místní.

Zdejší pekařské výrobky jsou natolik vyhlášené, že pro ně zajíždějí lidé až z Plzně nebo Ostravy. Jedním z proslavených produktů je Řemeslný cibulový chléb, který je vyráběn podle dávného receptu, a dokonce získal prestižní ocenění Regionální potravina za Královéhradecký kraj v roce 2023. Od samého začátku se na úspěchu řemeslné pekárny podílí Žaneta Holečková, která měla podnik pouze pomoci rozeběhnout. „Po pár dnech jsem ale také stála u pece. Jsme jeden tým. A když je potřeba, tak holt musíte vypomoct,“ směje se Žaneta Holečková, pro niž se řemeslná pekárna stala srdcovým podnikem. Pečení je tu nikdy nekončící proces. „První den chystám kvas, druhý den míchám a tvořím bochníky a třetí den pečeme,“ popisuje proces přípravy chleba hlavní pekař František, který má hlavní slovo ohledně výrobních postupů a jejich preciznosti: „V naší pekárně nepoužíváme žádné látky k podpoře kynutí. Jde o čistě kvasový chléb, kde nic neuspěcháme. Chléb můžete vidět na vlastní oči v troubě, jak se peče.“

Klíčovým prvkem vedle umu a dovedností pekařů jsou kvalitní suroviny. „Ve východních Čechách i za jejich hranicemi má dobré jméno Předměřická mouka. To je základ naší výroby, navíc je to lokální výrobce,“ říká František. Kromě ocenění od zákazníků získala pekárna V mouce za svůj Řemeslný cibulový chléb také ocenění Regionální potravina Královéhradeckého kraje. „Už jenom to, že se malá hradecká pekárnička může oceněním zviditelnit, mi přišlo jako výborný nápad. Tak proč to nezkusit?“ popisuje motivaci přihlásit se do soutěže Žaneta Holečková.

A co je na vítězném chlebu tak speciálního? „Je prostě skvělý, je to chleba s cibulí. Původní recepturu, která pochází od babičky, jsme s celým týmem ladili a upravovali k dokonalosti. Jde o ručně vyráběný chléb s typickou vůní smažené cibulky. A když ho správně uskladníte, vydrží vám i několik dní krásně voňavý a měkký,“ dodává mladá pekařka s úsměvem. V pekárně V mouce však najdete ještě jednu specialitu – mlátový chléb. Nápad vznikl při sledování filmu Dařbuján a Pandrhola. Výsledkem je pšenično-žitný chléb s přidaným mlátem, a tedy i specifiickou chutí a benefity.

Zdroj: Marianne, 19. 9. 2024

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.