Mgr. Kateřina Ratajová je ředitelkou Odboru administrace podpory kvalitních potravin ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF). Zde se zaměřuje na podporu kvalitních lokálních potravin a také na propagaci regionálních výrobců formou soutěže o značku Regionální potravina. S dlouholetými zkušenostmi ve státní správě a hlubokým zájmem o tuzemské potravinářství hraje klíčovou roli v projektech, které podporují tradiční místní potravinářskou výrobu a udržitelné zemědělské postupy. Její práce zahrnuje také popularizaci značek, jako je Regionální potravina, jež pomáhá zviditelnit kvalitní lokální produkty s původem v jednotlivých krajích České republiky. Kateřina Ratajová je známá svým aktivním přístupem k podpoře domácích producentů a snahou o rozvoj konkurenceschopnosti českých potravin oceněných značkami kvality na trhu.
Můžete nám přiblížit svou profesní cestu? Co vás přivedlo ke státní správě a konkrétně k práci v SZIF?
Vystudovala jsem marketingovou komunikaci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Při škole jsem začala pracovat v Eurocentru, které spadalo pod Úřad vlády. Potom jsem přijala nabídku z Ministerstva zemědělství, kde jsem se podílela na rozjezdu projektu Regionální potravina. Když jsem byla na mateřské dovolené, celá agenda kolem značky se přesunula na Státní zemědělský intervenční fond. Tam jsem nakonec přešla i já a pokračovala jsem v práci na projektu, který jsem dobře znala od jeho začátků.
Jaké jsou největší výzvy vaší současné práce v čele Odboru administrace podpory kvalitních potravin?
Největší výzvou je udržet značky kvality moderní a relevantní v kontextu neustálých změn a vývoje, ať už na poli trendů v oblasti potravinářství nebo marketingové komunikace. V úzké spolupráci s Ministerstvem zemědělství průběžně aktualizujeme metodiky a kritéria udělování značek. U Regionální potraviny se snažíme o vylepšení komunikace, zejména na sociálních sítích, což je klíčová oblast pro oslovení širší veřejnosti, a především mladší generace v regionech. Výzvou je také udržet rostoucí trend zájmu výrobců o účast v soutěži Regionální potravina, který momentálně dosahuje rekordních čísel.
Jaký je váš pohled na současnou situaci v českém zemědělství a potravinářství? Vidíte zde nějaké trendy, které vás těší, nebo naopak znepokojují?
Velmi mě těší rostoucí zájem spotřebitelů o české potraviny, který podle našich průzkumů v posledních letech i přes všechny související negativní aspekty, jako je například vysoká inflace, poměrně vzrostl – z 55 % v roce 2020 na 61 % v současnosti. Lidé nakupují české potraviny hlavně proto, že k nim mají důvěru, což zmínilo 86 % dotazovaných v našem průzkumu. Pro 82 % respondentů je důležitá také menší vzdálenost při dopravě, což znamená větší čerstvost. Pozitivní je také, že roste spokojenost s kvalitou českých výrobků, která nyní dosahuje hodnoty 90 %. U spotřebitelů rezonují témata jako udržitelnost, soběstačnost v potravinách a podpora lokálních producentů. Tyto hodnoty mají vliv na nákupní rozhodování, což je trend, který budeme v našich kampaních nadále rozvíjet.
Když zůstanu u našich oceněných výrobců: 82 % z nich uvádí, že značka Regionální potravina má vliv na zvýšení poptávky a prodeje jejich oceněného výrobku. Tento průzkum realizujeme každý rok. Nově jsme se letos zeptali, zda se výrobci domnívají, že v České republice existují ještě jiné značky kvality potravin, které poskytují vyšší prestiž či více benefitů než značka Regionální potravina. 70 % výrobců se domnívá, že zde žádná taková prestižnější značka neexistuje. To nás ve fondu opravdu velmi těší.
Mnoho lidí možná neví, co přesně SZIF v oblasti podpory regionálních potravin dělá.
Podpora českých zemědělců a výrobců potravin patří mezi dlouhodobé priority Státního zemědělského intervenčního fondu, kdy prostřednictvím značek kvality Regionální potravina nebo Klasa seznamujeme veřejnost s kvalitní a lokální potravinářskou produkcí. Letos odstartoval již 16. ročník soutěže o značku Regionální potravina. Když zhodnotím loňský rok, tak jsme zaznamenali dosud nejvyšší zájem o účast, a to jak ze strany přihlášených výrobců, tak i co do počtu přihlášených výrobků. Pro představu, v prvním ročníku soutěže v roce 2010 výrobci přihlásili 927 výrobků, zatímco v roce 2024 tento počet vzrostl na více než dvojnásobek, tedy na 1867 přihlášených výrobků. Věříme, že zájem bude letos podobně vysoký. Výsledná data budeme samozřejmě znát až po skončení hodnotitelských komisí, které proběhnou ve všech krajích do konce června. Prioritou je ovšem kvalita před kvantitou. Je to dáno mechanikou oceňování, kdy značku Regionální potravina může získat pouze vítěz dané kategorie v každém z krajů.
Jakým způsobem SZIF podporuje regionální potraviny? Můžete nám popsat, jak soutěž o značku Regionální potravina probíhá?
Soutěž Regionální potravina je určena pro malé a střední producenty. Do soutěže lze přihlásit výrobky, které splňují kvalitativní kritéria a pocházejí převážně z místních surovin. Odborná hodnotitelská komise složená ze zástupců ministerstva zemědělství, SZIF, dozorových orgánů, zástupců kraje nebo nevládních organizací vybírá v každém kraji vítězné výrobky v devíti kategoriích: 1. Masné výrobky tepelně opracované, 2. Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy, 3. Sýry včetně tvarohu, 4. Mléčné výrobky ostatní, 5. Pekařské výrobky včetně těstovin, 6. Cukrářské výrobky včetně cukrovinek, 7. Nápoje (s výjimkou vína z hroznů révy vinné), 8. Ovoce a zelenina ve zpracované nebo čerstvé formě, 9. Ostatní. Komise výrobky navrhne ministrovi zemědělství, který značku Regionální potravina udělí formou ocenění s platností na čtyři roky.
Jak si vedou kategorie pekařské a cukrářské výrobky?
Do roku 2022 patřila kategorie pekařských výrobků mezi čtyři nejobsazovanější. V roce 2023 byl zaznamenán pokles, v roce 2024 došlo opět k mírnému nárůstu. Z pohledu krajského zastoupení je největší zájem v Ústeckém kraji (152 přihlášených výrobků) a Zlínském kraji (140 přihlášených výrobků). Nejčastěji je oceňovaný asi zcela nepřekvapivě chléb. Cukrářská kategorie je celkově naopak v počtu přihlášených výrobků nejslabší. Je to dáno cenovou náročností lokálních surovin. Zachování podmínky 70% zastoupení podílu surovin z daného regionu nebo v objektivních důvodech z ČR je velmi limitující. I v této kategorii si drží prvenství Ústecký kraj s 71 přihlášenými výrobky.
Jak vnímáte budoucnost tradičních řemesel a regionálních výrobců v Česku? Vidíte zde prostor pro další rozvoj?
Myslím, že spotřebitelé stále citlivěji vnímají také „příběh“ výrobce a zároveň si uvědomují význam lokálních potravin – oceňují jejich čerstvost, krátkou přepravní vzdálenost, a tím i šetrnost k životnímu prostředí. I z našich průzkumů je zřejmé, že zájem o regionální produkty roste. Rostoucí zájem o účast v naší soutěži také ukazuje, že i sami výrobci vnímají tuto cestu jako zvláště perspektivní. Troufám si proto být pozitivní.
Další prostor pro rozvoj vidím zejména v oblasti dobré komunikace regionálních produktů, která bude včas reagovat na aktuální trendy. Důležitou roli hraje také navazování kontaktů mezi výrobci, jejich vzájemná spolupráce. Máme mnoho příkladů výrobců, kteří se díky setkání s jinými výrobci v kraji či při účasti na našich akcích, jako jsou veletrhy nebo například dožínky, vzájemně propojí a spolupracují při odebírání surovin nebo i tvorbě nových výrobků.
Nabízí se také spojení s gastroturistikou, e-commerce či nevšedními zážitkovými akcemi. Toto vše může sloužit jako pomyslný most k dalšímu rozšiřování portfolia a oslovení nových segmentů zákazníků.
Co byste poradila začínajícím producentům, kteří by chtěli vstoupit na trh s kvalitními a regionálními potravinami?
Bezesporu i začínajícím producentům bych určitě doporučila usilovat o značku Regionální potravina. Pomůže jim zvýšit prestiž, odlišit se od konkurence a zviditelnit se. Otevře jim to cestu k novým obchodním příležitostem a k navázání kontaktů s ostatními výrobci. Zároveň jim přinese důvěru zákazníků. Ocenění výrobci se stávají ambasadory značky a rádi a často je využíváme v našich komunikačních kampaních. Pro detailní informace a pomoc s přihláškou doporučuji navštívit web Regionalnipotravina.gov.cz kde jsou také kontakty na krajské koordinátory, kteří zájemce celým procesem přihlášení provedou a poskytnou jim maximální podporu.
Jaké jsou vaše plánované aktivity na zvýšení podpory regionálních potravin v rámci SZIF?
Připravujeme mnoho různorodých komunikačních aktivit, jak těch již osvědčených, tak i některé novinky. Pokračovat budeme v úspěšné spolupráci s televizními pořady jako Herbář, Kluci v akci nebo Pečení na neděli. Letos se nově pustíme i na rozhlasové vlny – ve spolupráci s Českým rozhlasem představíme značku Regionální potravina v novém pořadu, ve kterém bude oblíbený herec Petr Čtvrtníček navštěvovat oceněné výrobce po celé republice. Chystáme také novou komunikační kampaň, která by měla vyzdvihnout, jak moc si práce výrobců vážíme. Chceme připomenout jejich náročnou profesi a přiblížit veřejnosti, co dennodenně dělají, abychom měli na stolech kvalitní lokální potraviny. Mnoho z nich vytváří pracovní místa v regionech, podílejí se na krajinotvorbě, ctí kvalitu a řemeslo. Mezi výrobci najdete i sociální podniky nebo školy, které vychovávají a připravují novou generaci potravinářů.
Náš časopis čtou hlavně pekaři a cukráři. Jaký máte vztah k těmto řemeslům?
Osobně si těchto řemesel nesmírně vážím. Vím, že není snadné vstávat ve tři ráno, aby lidé měli čerstvé pečivo k snídani. Obdivuji, jak dokážete spojit tradiční postupy s novými nápady. A samozřejmě, jako každý, miluju vaše výrobky. Jsem přesvědčená, že dobrého chleba s máslem se člověk prostě nepřejí. Obdivuhodná je zejména řemeslná zručnost a nadšení pro obor, které se v řadě případů předávají z generace na generaci. Právě tento přístup pomáhá udržovat vysokou kvalitu, kterou spotřebitelé oceňují.
Co byste českým pekařům a cukrářům popřála?
Českým pekařům a cukrářům bych chtěla popřát hlavně stabilní podmínky pro jejich práci. Aby se už neopakovala energetická krize, která je tolik zasáhla.
A přidám jedno přání navíc: ať pokračují v tom, co umějí nejlépe – propojují poctivé řemeslo s nápadem a nezapomínají, že každý bochník či věneček nese otisk výrobce i celého regionu. Držím palce a rádi pomůžeme, kdykoli budou mít zájem o účast v soutěži o značku Regionální potravina.
Děkuji za rozhovor.
Bohumil Hlavatý
Galerie
Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.