Menu

Rozhovor s osobností Marek Vácha

Všechny mám rád a nejsou to ani tak role jako spíše projevy toho, co je mi nejdražší, jsem člověk milující život na této Zemi. Špatně se mi bude umírat, mám to zde moc rád.

Skaut vám dá dvě velmi důležitá životní nasměrování: předně hezký vztah k přírodě, táboření, citlivost k přírodě a její ochranu, naučí vás v ní žít a neškodit. Mám velikou radost, že i v naší elektronické době si Skaut tvrdohlavě uchoval táboření pod stany, včetně určitého nepohodlí. Za druhé a zejména, dá vám kamarády na celý život. Právě proto, že si s nimi v důležitých letech dospívání odžijete táboření v dešti a chvíle, kdy se musíte spolehnout na ně a oni zase na vás. Dodnes spolu se skauty z oddílu, dnes už tedy staříci, jezdíme na expedice do různých stran světa.

Velikým štěstím bylo, že krátce po druhé expedici jsem prožil šest měsíců v dosti přísném kontemplativním klášteře, kde je náplní dne mlčení, modlitba a práce. Na Antarktidě to máte přesně to samé, jen si denní provoz určujete sami, a navíc máte opojnou a nekonečnou svobodu. Přírodní minimalismus, ledovce, oceán, skály. Nezapomenu na to do smrti, nikdy mě žádná krajina tak nepoznamenala jako Antarktida. Západy slunce trvající mnoho hodin, jak se slunce kutálí po obzoru, a ještě dlouho poté sledujete červánky, ze žluté po karmínově červenou a pak fialovou. A když je polární den, za chvíli to začíná nanovo, když slunce vychází.

Od čtyř let jsem věděl, že budu biologem, o jiné životní cestě jsem ani neuvažoval. Měl jsem štěstí v dětství: strýc Jiří je významný biolog a lékař, od mládí jsem se věnoval kroužkování netopýrů, večer svícení na noční motýly, s neobyčejnou laskavostí nás nejlepší brněnští ornitologové učili ptáky podle hlasu. Pak rozhodnutí ke kněžství a studium teologie… Bioetika se nakonec stala vlastně logickým průsečíkem. Jak říkají genetici, budoucnost patří hybridům. Klepání na dveře přišlo vždycky nějak samo, neudělal jsem nic, než jen otevřel.

Vlastně s nadšením. V roce 2012 přišla CRISPR, metoda, díky které můžete cíleně trefit místo DNA, které potřebujete, navíc je to rychlé, laciné a překvapivě přesné. Firma Colossal Biosciences ohlásila vytvoření pravlka a časopis Time emocionálně napsal, že jeho vytí se znovu ozvalo po třinácti tisících letech. Není to tak úplně pravda, je to spíše geneticky upravený normální vlk. Trochu jako když jsme kdysi z vlka udělali jezevčíka nebo bernardýna, jenomže to trvalo mnoho generací křížení. Zde to máte hned. Takže ne pravlk, ale pozměněný vlk, který určitě nějak vyje. Na příští rok se chystá mamut, což opět bude spíše mamutizovaný slon indický, avšak se srstí, adaptací na chlad a snad i trochu vypadající jako mamut. Spíše se žertovně říká mamofant nebo elemoth, něco mezi elefantem a mamutem. Vize je vytvořit až stovky jedinců a vysadit je na Kolymě, části Sibiře, která je naproti Aljašce. Ne jurský park, ale pleistocenní park. A vlastně se na to klukovsky těším. Jisté však je, že totéž lze určitě technicky udělat i s naším druhem – se všemi obavami, které jsou jistě namístě.

Na ekonomických školách se učí business ethics, u nás na lékařských fakultách máme lékařskou etiku a v obou případech jsou to okrajové obory. Hlavní obory jsou interna, pediatrie a podobně. Co jsem na fakultě, nikdy žádný student kvůli mně neukončil studia, že by neudělal etiku, a ani bych to tak nechtěl. Pro Aristotela je to však nejdůležitější obor vůbec, etika totiž odpovídá na základní otázku: Co mám dělat, abych prožil zdařilý život? Etika je umění žít, život je pro ni něco, co je třeba se naučit, a udělat z každého dne svým způsobem umělecké dílo. Stejně jako by byla medicína zbytečná, kdyby neuměla uzdravit tělo pacienta, byla by zbytečná etika, pokud by neproměnila naše životy k lepšímu. Není to tedy obor ani tak popisný, jako třeba anatomie, nýbrž poněkud riskantní. Riskujete, že vás to promění k lepšímu.

Naši studenti jsou hodně specifičtí, cukrářsky řečeno, máme smetanu. Jsou chytří, jsou zvyklí se hodně, opravdu hodně učit, jsou zvyklí tvrdě pracovat. Navíc, světe, div se, chtějí opravdu pomáhat lidem a proměnit svět k lepšímu. Jistěže po ukončení studia přijde čelní srážka s realitou, noční směny a víkendy, a je to hodně vyčerpávající. Ale aspoň ti, které znám osobně, jsou výborní. Za covidu si mnozí rozložili ročník, protože své místo vnímali v nemocnicích v první linii. Pak po covidu jen řekli na shledanou a vrátili se do školních lavic. Pokud je mi známo, nikdy jim za to nikdo nedal žádnou medaili nebo tak.

Vlastně ten hlad. Hledají to ono, co popisujeme třemi písmenky („Bůh“) na vlastní pěst, chodí přírodou na pouť do Santiaga, jaksi živelně se ptají na smysl věcí. Není to nutně hledání konkrétní církve, jako spíše to, čemu Frankl říká neuvědomovaná religiozita, vědomí, že život by měl mít, musí mít nebo má smysl.

Jedny dveře se zavřely, deset dalších se otevřelo. Bylo i zajímavé si vyzkoušet, jak to, co teoreticky hlásáte z kazatelny, o odpuštění a uchování si radosti, si najednou můžete vyzkoušet takříkajíc v zátěžovém testu. Učíte se jako námořník na lodi dívat se na obzor. Když totiž pozorujete jen vlny kolem, udělá se vám leda špatně.

Církev jsme my a zařekl jsem se, že nebudu používat kondicionály, ve smyslu, co by církev měla, ptám se pouze, co bych měl dělat já. Napoleon prý vyhrožoval jednomu kardinálovi, že může jedním rozkazem zničit církev, a kardinál mu vcelku vtipně odpověděl: Sire, to se našim kněžím nezdařilo za poslední dva tisíce let. Měl pravdu, navzdory naší usilovné snaze církev stále funguje, což je svým způsobem zázrak.

Témata přinášejí rozhovory se studenty nebo s kýmkoli, jsem nyní často zván do podcastů a občas padají velmi zajímavé otázky, které vás přinutí si na ty věci nějak srozumitelně odpovědět a formulovat to. Ráno se nesmíte dívat do mobilu na poštu ani do sociálních sítí, mysl běží na volnoběh a tu a tam přicházejí výborné náměty. Co s nimi pak udělám, když je píši, je však věc jiná.

Jako když pijete výbornou whisky, je někdy tak dobrá, že si říkáte, že lidi, kteří ji tam někde ve Skotsku vyráběli, musí své práci věřit, milovat ji a provozovat ji vlastně jako modlitbu. Asi všichni máme stejný pocit, když se chleba nebo cokoli opravdu povede. Že to museli být dobří lidé, co ho pekli, a že to museli dělat s láskou.

V cukrářství jich mám tisíc, maminka dělala na Vánoce přes dvacet druhů cukroví, byla vyhlášená kuchařka. Ale dobře, když jednu, tak staré dobré máslové trubičky.

Ať věří své práci. A ať ji dělají co nejlépe. Mají privilegium, které nemá bankéř ani právník. Zlepšují totiž náladu ve společnosti, v pekárně i v cukrárně jsou lidé obvykle dobře naladění a obvykle se nehádají. A kdo miluje všechno dobré tohoto světa, je myslím velmi blízko Bohu. Křesťanství je vlastně velmi zemité náboženství, jehož znakem jest radost ze života. Spisovatel Chesterton to na konci devatenáctého století přesně pojmenoval: Křesťanství je sklenice vína a doutník po dobrém obědě.

Rozbalit každý nový den jako vánoční dárek. Zní to pateticky, ale neumím to říci lépe. S vědomím, že život není biologický fakt, nýbrž dar, což je vlastně tatáž myšlenka.

Děkuji za rozhovor.

Bohumil Hlavatý

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.