Menu

Setkání čestných členů a pekařský mariáš

„Komu karty v ruce šustí, toho štěstí neopustí,“ říká staré přísloví. V pohostinném prostředí penzionu Vrchovina v Novém Městě na Moravě platilo nejen pro nejlepší karbaníky během 14. ročníku tradičního pekařského mariášového turnaje, ale dobrou náladu neztratili ani ti méně úspěšní z 16členné hráčské sestavy, která se 9. října sešla v rámci setkání členů představenstva Svazu s čestnými členy cechu.

Nehrály se jenom karty: během setkání členové představenstva znovu poděkovali svým předchůdcům za celoživotní aktivity ve prospěch Svazu a pekárenského oboru, informovali je o činnosti cechu v posledním období a v diskusi si vyslechli názory pekařských matadorů na současné dění v oboru.

Samotný turnaj v mariáši byl opět uspořádán pod záštitou svazu za dlouholeté podpory firmy Revent. Na pořádání akce se rovněž podílí družstvo ČEMPEK a firma ENPEKA. Tato tradice spojuje osobnosti z pekařské branže a jejich přátele, udržuje profesní spolupotřebnost a sounáležitost. Účastníci si tradičně připomínají zakladatele turnaje, doc. Jiřího Holase, který byl u zrodu celé akce a letos by se dožil 82 let. Mariáš k pekařině vždycky patřil, i naši předchůdci v řemesle „mazali karty a pekli ostošest“…

Mariáš pochází z Německa, kde vznikl na přelomu 18. a 19. století. Jeho název je odvozen od francouzské hry mariage, ze které vznikl. Slovem mariage (svatba) se ve francouzštině označovala hláška (tj. svršek a král stejné barvy v rukách jednoho hráče). Kromě toho mariáš převzal prvky z dalších her – taroků, skatu a špád. Podstatou soutěžního mariáše je kladení důrazu na pestrost hry a hraní her s vyšším stupněm rizika. Tyto situace jsou velmi podobné těm, kterým jsou denně vystaveni manažeři v pekařském byznysu při rozhodování, jež musí činit k úspěšnému přežití na trhu. K úspěchu je důležitá vysoká koncentrace, značná míra předvídavosti a samozřejmě notná dávka štěstí.

Štěstěna bývá vrtkavá a cesta na vrchol klikatá, jak prozrazuje pohled na dílčí výsledky po jednotlivých kolech. To poznali hráči, hned jak se po přivítání od prezidenta turnajeB. Štanglici st. a rozlosování soutěžních čísel odvážně pustili do pětikolového maratonu. Na férový průběh hry dohlížel hlavní rozhodčí S. Musil, kterému asistoval M. Lipavský. Mezi pekaři se ve výsledcích neztratil ani ředitel partnerské firmy Revent P. Čadil, i když „na bednu“ to rozhodně nebylo.

Nejlépe „šla karta“ Stanislavu Vodičkovi, po jehož boku stanuli druhý Miroslav Kubín st. a třetí (loňský vítěz) Josef Unčovský. Ten nejenže potvrdil stálou mariášovou formu, ale navíc od firmy Revent získal i Cenu J. Holase pro nejaktivnějšího hráče turnaje. Po předání pohárů a cen, kterého se úspěšně zhostili P. Křivka a B. Štanglica st., chutnalo všem. I těm, kteří nehráli nebo jim karta letos nešla…

Stanislav Mihulka
Foto: G. Lokšan

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.