Menu

Stanovisko a doporučení SPaC ČR k jakosti špaldových mouk

V poslední době se setkáváme s tím, že se na trhu objevují mouky, deklarované jako 100% špaldové, které neodpovídají kvalitativním požadavkům a obsahují významný podíl pšenice seté. Na vedení SPaC ČR se obrátilo několik členských pekáren s žádostí o doporučení, jak mají v těchto případech postupovat.

Svaz tuto problematiku řeší a vyžádal si k tomu stanoviska Ministerstva zemědělství ČR a Svazu průmyslových mlýnů. S vedením SPM k tomu poté proběhlo i společné jednání.

  1. Špaldová mouka musí být vyrobena z „pšenice špaldy“ (Triticum aestivum L. subsp. spelta).
  2. Maximální přípustná odchylka nezáměrné kontaminace jinými druhy pšenice je ve výši 10 %. Toto stanovisko MZe a SZPI aplikují příslušné dozorové orgány vůči všem výrobkům, které jsou deklarované jako „špaldová mouka“ a jsou uváděné na trh v České republice.
  3. SZPI k průkazu „pšenice špaldy“ a „pšenice seté“ používá jednak vlastní laboratoře a vlastní úřední metodu, dále využívá zkušenosti laboratoře Eurofins Genomics Europe, Applied Genomics GmbH. Obě laboratoře a používané metody jsou akreditované a spolehlivé.

Na základě získaných informací a vycházejíc především z informací získaných z MZe doporučujeme pekárnám, které nakupují špaldové mouky, následující postup:

  1. Vždy si řádně prověřte dodavatele špaldové mouky, v ideálním případě proveďte audit přímo u dodavatele, zejména kontrolu vstupních surovin a jejich certifikaci.
  2. V přiměřených časových intervalech (např. 1x za rok) si nechte od dodavatele doložit kontrolní analýzu dodávané suroviny, a to certifikovanou metodou užívanou SZPI, případně si analýzu nechte zpracovat sami (doporučujeme využít laboratoř Eurofins Food & Feed Testing Czech Republic s.r.o.).
  3. Smluvně si zajistěte, že váš dodavatel plně nese zodpovědnost za případné sankce a pokuty, které by vám byly uděleny správními orgány v souvislosti s užíváním špaldové mouky, která neodpovídá výše zmíněným parametrům.

Ing. Bohumil Hlavatý
výkonný ředitel SPaC

Valná hromada Potravinářské komory

Dne 23. května se v Praze konala volební valná hromada Potravinářské komory ČR. Svaz je dlouholetým aktivním členem této významné profesní instituce a jeho zástupci jsou rovněž členy vrcholových orgánů PK ČR. Také v letošních volbách jsme potvrdili své pozice. Jaroslav Kurčík (1. místopředseda Svazu) a také Bohumil Hlavatý (výkonný ředitel Svazu) byli opět zvoleni do představenstva Potravinářské komory. Výsledek voleb je zárukou, že zájmy pekařské komunity budou prosazovány při veškerých zásadních aktivitách Potravinářské komory.

Pekařská konference Čejkovice

Organizační tým podzimní svazové akce v Čejkovicích vyhlásil hlavní téma pekařské konference. Jde o vysoce aktuální „Udržitelnost v pekárenském průmyslu“. Již v letošním roce začnou platit nové povinnosti, které budou muset firmy implementovat zejména v oblastech legislativy, technologií, přístupu k zaměstnancům aj.

Konference bude opět probíhat formou panelových diskusí ve třech sekcích. Konference bude letos uspořádána již 12. září, aby se předešlo termínové kolizi s významným pekařským veletrhem Südback Stuttgart.

Svaz na sociálních sítích

V průběhu května jsme nově spustili svazový Instagram, na který se nám už teď dostává jen samých pozitivních reakcí. Facebookový profil Svazu pekařů a cukrářů nezůstává pozadu a spolu s Instagramem se ho snažíme oživit pravidelnými příspěvky nejen v návaznosti na plánované akce.

V tuto chvíli se na sítích věnujeme především marketingu na Dny Chleba 2024, které se urychleně blíží. Z profesní pozice nás nově najdete také na LinkedInu, kde jsme se s některými z vás již propojili. Děkujeme vám všem za dosavadní podporu, čeká nás ještě jízda!

(-bh-)

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste. Pokud nemáte účet, můžete si zaregistrovat nový účet.